
O pozitivních účincích brutnáku hovoří už jeho druhový název. Známý je především pro kladný vliv na nervovou soustavu, kterou posiluje, vše ale postupně…
Výskyt: původní domovinou brutnáku lékařského je Středomoří a severozápadní Afrika. Na našem území se poměrně běžně pěstuje, plané formy se v ČR ovšem vyskytují pouze výjimečně.
Popis a účinné látky: brutnák lékařský je jednoletou rostlinou, která dorůstá do výšky až 80 cm. Lodyha je přímá a listy mají vejčitý a kopinatý tvar. Obě tyto části jsou přitom mírně chlupaté. Květy disponují blankytně modrou barvou (výjimečné jsou i bílé) a objevují se od května do září. Plodem jsou tvrdky, které mají vejčitý tvar a hnědou barvu. Z účinných látek jmenujme třísloviny, saponiny, slizy, minerály (draslík, mangan, vápník) a v mladých listech se vyskytuje také vitamín C.
Užitečné části: používána je kvetoucí nať, ale uplatnění nacházejí i semena, z nichž se lisuje zdravý brutnákový olej.
Pozitivní účinky brutnáku lékařského
O pozitivních účincích brutnáku hovoří už jeho druhový název. Známý je především pro kladný vliv na nervovou soustavu, kterou posiluje. Bývá doporučován při neurastenii, což je nejčastější druh neurózy. Za zmínku jistě stojí i antidepresivní vlastnosti, přičemž brutnák psychiku zklidňuje celkově. Vyzkoušet jej ovšem mohou i lidé, kteří mají potíže s kardiovaskulárním systémem. Rostlina totiž účinkuje při srdečních onemocněních, snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak a pročišťuje krev.
Brutnák lékařský působí rovněž močopudně (diureticky) a pozitivně působí při zánětech ledvin a močových cest. Obecně pak musíme upozornit na jeho protizánětlivé vlastnosti, a to i při revmatismu či nemocech z nachlazení. Tato léčivka zároveň snižuje horečku a stimulující účinky má na metabolismus. Pomáhá také při ženských potížích a zevně dokáže pomoci při kožních problémech, jako jsou např. drobná poranění, vředy nebo záněty.
Upozorňujeme: užívání brutnáku není úplně neproblematické, neboť po delší době může např. poškozovat játra. Proto by měl být používán krátce a doporučován není těhotným a kojícím ženám.
Využití brutnáku lékařského v kuchyni
Pokud doma budete mít čerstvé brutnákové listy, můžete je využít jako listovou zeleninu. Přidávány totiž bývají do zeleninových salátů, a vzhledem k tomu, že voní jako čerstvé okurky, hodí se také k nakládané zelenině, do bylinných másel, pomazánek, majonéz či marinád. Pořídit si můžete také sušenou nať, ze které si je možné připravit čaj. Mnohé z výše uvedených léčivých vlastností má přitom brutnákový olej, jenž je výtečným zdrojem omega-3 a omega-6 mastných kyselin.
Recept na brutnákový čaj: jednoduše spaříte jednu čajovou lžíci sušené natě 250 ml vroucí vody a necháte nějakou dobu louhovat. Pít byste měli maximálně jeden šálek denně, a to po dobu třech až čtyř týdnů.
Pěstování brutnáku lékařského
Brutnák lékařský není jen léčivkou a zeleninou, ale pěstován bývá rovněž jako okrasná rostlina, a to především díky krásným květům. V každém případě mu vyhovují slunná stanoviště či polostín, neboť se řadí mezi teplomilné rostliny. Ačkoli se tedy nejedná o nenáročnou letničku, velmi choulostivá je na nízké teploty. Zároveň byste ji měli chránit před mšicemi, které ji rovněž dovedou nepříjemně potrápit. A ještě doplňme, že brutnáku vyhovuje kyprá a výživná půda.
Fotogalerie:
Napište komentář