Juka: rostlina s detoxikačními účinky, na kterou nedají dopustit američtí indiáni

Latinský název: Yukka

Yucca

Indiáni vědí o příznivých účincích juky odedávna. V poslední době se ovšem začíná stále častěji prosazovat i mezi americkými a evropskými příznivci zdravé stravy.

Výskyt: zástupci rodu Juka (psáno i yukka), který se člení až na 40 druhů, jsou přirozeně rozšířeny ve střední části amerického dvojkontinentu, kde je dlouhou dobu používají domorodí indiáni. Vyskytují se na jihu Spojených států, stejně jako v Mexiku a na severu Střední Ameriky. Pěstováni však bývají i v jiných částech světa.

Popis a účinné látky: jedná se o trvalky z čeledi chřestovitých, jež bývají stromkovitého vzrůstu (připomínají palmy). Listy jsou přisedlé a mají mečovitý tvar. Květy se vyskytují v květenstvích, latách či hroznech. Ačkoli jsou většinou bílé, někdy mohou být nazelenalé či částečně purpurové. Plodem je tobolka až bobule. Juka obsahuje saponiny, chlorofyl, enzymy a další účinné látky, z nichž mnohé patří mezi antioxidanty.

Užitečné části: sbírán je stonek a kořen.

Jaké jsou léčivé účinky juky? Především detoxikuje!

Indiáni vědí o příznivých účincích juky odedávna. V poslední době se ovšem začíná stále častěji prosazovat i mezi americkými a evropskými příznivci zdravé stravy. Především jde o druh Yucca schidigera. Účinnou látkou jsou především saponiny, které sice obecně nejsou neproblematické, ty z juky se ale v lidském těle mění na neškodné sapogeniny. Mezi nejdůležitější účinky patří detoxikace organismu, díky níž se podílí na vitalitě. Čištění za pomoci juky je navíc mírné, takže organismus během tohoto procesu není nijak zatížen.   

Yucca schidigera působí také antivirově a protizánětlivě. Její pozitivní účinky se tedy mohou projevit např. u artritidy, neboť může zmírňovat otoky, sníženou pohyblivost kloubů a působí i proti bolesti. Dále má kladný vliv na kardiovaskulární soustavu, neboť upravuje vysoký krevní tlak a snižuje hladinu cholesterolu i některých tuků (především triglyceridů). Juka pozitivně účinkuje i při migrénách, díky obsahu enzymů napomáhá trávení a někdy se dokonce mluví o jejích protinádorových účincích.

Kde juku sehnat a na co si dát pozor?

Přesto že moderní medicína juku v podstatě ignoruje, lze si ji pořídit v mnoha variantách. V internetových i kamenných obchodech si lze zakoupit kapsle, nebo drcený kořen a oboje je obvykle prodáváno jako doplněk stravy, které vám má pomoci především s detoxikací. V souvislosti s jukou nejsou popsány žádné nežádoucí účinky, nicméně bez konzultace s lékařem není doporučována těhotným a kojícím ženám, jakož i dětem. Pokud juku chcete vyzkoušet, neměli byste zapomenout dodržovat pitný režim a vypít alespoň 1,5 l tekutin denně.

Juku lze u nás pěstovat jako pokojovou rostlinu

Semena juky si dnes můžete bez problémů pořídit takřka v každém květinářství, což platí i pro výše zmíněný druh Yucca schidigera. Vzhledem k tomu, že se jedná o teplomilné rostliny, vyhovuje jim teplo a světlo, ale potřebují pravidelnou zálivku, ačkoli byste to s vodou neměli přehánět. V našich podmínkách je vhodné juku pěstovat jako pokojovou rostlinu. V průběhu letních měsíců ji ovšem můžete umístit na balkón či na terasu, přičemž v tomto období byste ji měli jednou za tři týdny přihnojovat tekutým hnojivem na palmy.

Sdílet příspěvek:

Pampeliškový sirup za studena (recept)

Recepty
23/04/2020 Petr Sivok 0
Pampeliškový sirup snoubí hned několik pozitiv. Předně se snadno připravuje, dále výborně chutná a v neposlední řadě nelze opomenout ani jeho kladné účinky na lidské zdraví. Chcete-li tedy rozšířit svou domácí „lékárnu“ o něco chutného [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*