Chia semínka – pomohou s hubnutím i celou řadou dalších problémů

Superpotravina dneška - pomůže vám při hubnutí

Chia semínka (zdroj: Samphotostock.cz)

Chia semínka patří mezi další super-potraviny dneška. Skutečně pouze dneška? Ve Střední Americe byla např. používána již před 4 tisící lety! O něco později navíc tvořila jeden ze základů jídelníčku Aztéků, kteří je dokonce dle některých pramenů používali i jako platidlo. Ještě než se ale pustíme do rozboru toho, jaké vlastnosti chia semínka mají, zaměřme se na šalvěj hispánskou…

Proč uvádíme právě tuto rostlinu? Jak asi správně tušíte, šalvěj hispánská (lat. Salvia hispanica) roste z těchto drobných semínek. Jedná se přitom o poměrně nenápadnou jednoletou bylinu, jež je vysoká cca 1 metr a má bílé či fialové květy. Vesměs tedy není pěstována pro své okrasné vlastnosti, ale právě kvůli jedlým chia semínkům.

Co chia semínka obsahují?

Chia semínka obsahují řadu látek, které jsou pro lidské tělo nepostradatelné. Především jde o velké množství omega-3 mastných kyselin, jež patří mezi esenciální kyseliny. Ty si tělo neumí vytvořit samo a tak je nutné, abychom je přijímali ve stravě. V chia semíncích ovšem nalezneme rovněž spoustu vlákniny, bílkovin, tuků, nejrůznějších minerálních látek (od fosforu po síru), ale také některé vitamíny, a to zejména skupiny B.

Mohlo by vás zajímat: chia semínka obsahují více omega-3 mastných kyselin než třeba semínka lněná anebo losos, vlašské ořechy či sója. Zároveň mají cca dvakrát více vlákniny než obilné vločky a takto bychom mohli pokračovat.

Chia semínka hubnoucí zázrak a další vlastnosti

Nyní již víme, že v chia semínkách lze nalézt mnoho klíčových látek pro lidské zdraví. Zatím jsme ale nezmínili, jaké konkrétní vlastnosti má tento aktuálně velmi oblíbený doplněk stravy.

 • Pozitivní vliv omega-3 mastných kyselin. Tyto kyseliny obecně přispívají ke správnému fungování srdce, cév či nervů a zároveň zlepšují imunitu, soustředění i paměť. Navíc snižují hladinu „zlého“ LDL cholesterolu v krvi.
 • Chia semínka a hubnutí. Vzhledem k vysokému obsahu vlákniny působí pozitivně na trávící soustavu a navíc vám dodají pocit sytosti. Tím mohou nemalou mírou přispět ke snižování nadváhy.
 • Výjimečné hydrofilní vlastnosti. Chia semínka umí na sebe vázat vodu, a to až 12x více, než jaký mají objem. Jsou tedy velmi prospěšná při fyzické námaze. Ne nadarmo se jim říká runners food čili „jídlo běžců“.
 • Vhodný doplněk stravy pro diabetiky… Při konzumaci dochází ke snižování hladiny cukrů v krvi, neboť dovedou zpomalit přeměnu sacharidů na jednoduché cukry.
 • … i pro vegetariány a vegany. Díky vysokému obsahu kvalitních rostlinných bílkovin jsou semínka šalvěje hispánské zajímavým zdrojem proteinů pro všechny „nemasožravce“.
 • Další důležité vlastnosti chia semínek. Kladný vliv mají rovněž na ledviny, plíce, játra či žlučník. Navíc pomáhají předcházet zánětům a dobře působí při hojení ran. K tomu všemu jsou vynikajícími antioxidanty.

Jak chia semínka používat a vedlejší účinky?

Semínka šalvěje hispánské je možné konzumovat jako další podobné potraviny. To znamená, že je můžete přidávat do těsta, kaší, polévek, ale také do salátů nebo jogurtů. Navíc se velmi snadno uchovávají a mají dlouhou trvanlivost. Doporučovaní denní dávka chia semínek je přitom zhruba 15 g. Na závěr se ještě ve zkratce zmiňme o kontraindikacích, jež ale prakticky neexistují. Opatrnější by měly být pouze osoby s nízkým krevním tlakem a ti, kteří berou léky na ředění krve.

 • 144
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Další články:

2 komentáře

 1. Dobry den,chtela bych se jen zeptat,mam chronicky zanet slinivky brisni a tudiz nemam moc zajem na hubnuti,jak v clanku uvadite,nebot vazim 50 kg a radeji bych pribrala.Jake v tomto mohou mit chia seminka?

  • Dobrý den, určitě by bylo lepší se zeptat lékáře, protože v případě zánětu máte pravděpodobně speciální dietu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*