
Šalvěj muškátová je rostlinou, kterou lze využít v léčitelství, kuchyni i kosmetice. Navíc je rovněž pěstována jako zajímavá okrasná rostlina.
Výskyt: původní oblastí výskytu je oblast okolo Středozemního moře. V současné době je šalvěj muškátová rozšířená v mnoha zemích Evropy a Asie.
Popis a účinné látky: jedná se o dvouletou až vytrvalou rostlinu z čeledi hluchavkovitých, která může dorůstat do výšky až 1 m. Lodyha je přímá, statná a chlupatá. Listy jsou rovněž chlupaté, zároveň vejčité a řapíkaté. Květy, které se objevují v průběhu letních měsíců, jsou stopkaté a disponují bílou, růžovou nebo fialovou barvou. Plody jsou tmavě hnědé a vejčité tvrdky. Z účinných látek musíme jmenovat především vonnou silici, kterou rostlina obsahuje ve velkém množství.
Užitečné části: využívány jsou květy a listy.
Léčivé účinky šalvěje muškátové
Šalvěj muškátová patří mezi rostliny, které byly v minulosti využívány převážně ženami. Uplatnění nacházela a stále ještě nachází při problémech s menstruací, neboť může účinkovat při nepravidelném menstruačním cyklu a zároveň pomáhá od bolesti. Rostlina navíc stimuluje dělohu a zvyšuje produkci estrogenu, takže ji lze využít i jako ženské afrodiziakum.
Šalvěj muškátová ovšem účinkuje i dalšími způsoby a využívat ji mohou i muži. V lidovém léčitelství nachází uplatnění např. při zažívacích potížích a nechutenství, pozitivně účinkuje rovněž na psychiku, když pomáhá proti stresu a zklidňuje, a využít ji lze i při kašli a nachlazení. Navíc může účinkovat i při onemocnění ledvin, infekcích močových cest a při potížích s dýchacím ústrojím.
Využití šalvěje muškátové
Pro léčivé účinky jsou sbírány především květy šalvěje, které obsahují více silice než listy. Olej z kvetoucích rostlin je navíc využíván i v kosmetice, a to při výrobě parfémů či mýdel. Obsažené silice jsou totiž velmi aromatické. Díky této vlastnosti nachází uplatnění i při výrobě vín a použít ji lze rovněž jako kuchyňskou ingredienci (především do pokrmů ze zeleniny nebo masa).
Šalvěj muškátová a pěstování
Ačkoli má šalvěj muškátová široké uplatnění, pěstována bývá i čistě jako okrasná rostlina, a to především odrůdy s bílými květy (např. Alba). Pokud byste si ji chtěli na zahradě rovněž vypěstovat, měli byste vědět, že potřebuje slunné stanoviště a humózní půdu s dostatkem živin. Během růstu ji nemusíte přehnaně zalévat, protože nemá velké nároky na vláhu a vyhovuje jí sucho.
Fotogalerie:
Napište komentář