Nejúčinnější bylinky na rýmu a nachlazení, které vám jistě pomohou

Rýmovník
Rýmovník a další přírodní zbraně proti rýmě

Rýma nás ze všech zdravotních problémů sužuje asi nejčastěji. V prvé řadě ji způsobují virové infekce, které oslabují sliznici. Tu následně mohou snáze napadnout bakterie a problém je na světě. Roli ovšem hraje i samotná odolnost nosní sliznice, na níž mají negativní vliv výkyvy teplot, nachlazení, stres a další civilizační faktory. Pokud už vás rýma postihne, můžete použít běžně dostupná léčiva, ale k dispozici máte také celou řadu bylinek, které vám rovněž uleví.

S rýmou vám pomůže rýmovník

Mezi bylinkami, které účinkují při rýmě, samozřejmě nemůžeme začít jinou než rýmovníkem. Ten obsahuje velké množství vonných silic, takže pomáhá nejen při rýmě, ale také při chřipce, nachlazení a bolestech v krku. Ačkoli lze tuto rostlinu z čeledi hluchavkovitých používat vnitřně, např. ve formě sirupu či čaje, doporučována bývá především inhalace. Listy stačí rozlomit a čichat, případně využít sprej do nosu. Při rýmě a nachlazení navíc účinkuje i mast z rýmovníku!

Povolejte do boje heřmánek

Heřmánek je tradiční bylinkou, jež je používána proti rýmě. Dokonce je považována za jednu z nejúčinnějších zklidňujících rostlin na Zemi. Při rýmě přitom účinkuje hned několikrát. Během těchto obtíží byste měli pít bylinné čaje, které pomáhají obtíže překonat, a tělo díky nim přijímá dostatek tekutin. Heřmánkový čaj, jenž pomáhá i s odhleněním, toto splňuje. Jenže heřmánek není vhodný jen na pití, ale při inhalování také uvolňuje nos a navíc lze použít přírodní kapky, jež obsahují azulen, což je výtažek z heřmánku.

Vsaďte na zázvorový sirup, a to třeba s mátou

Zázvoru nás patří mezi široce rozšířená koření. Při rýmě si však lze připravit zázvorový čaj, který nejenže dodá tělu vitamín C a posiluje imunitu, ale také vyvolává pocení a zahřívá organismus. Ke stejnému účelu si lze navíc připravit i zázvorový sirup. Ačkoli zázvor obecně příliš nechutná dětem, můžete tyto pomocníky při rýmě chuťově vylepšit cukrem, skořicí, meduňkou a lístky máty. Právě poslední jmenovaná přísada je rovněž účinná při rýmě a může samostatně sloužit i k inhalování.

Vyzkoušejte i jiné rostliny se štiplavou chutí

Při rýmě často účinkují vysoce aromatické a chuťově štiplavé rostliny, což ostatně dokládá i výše zmíněný zázvor. Mezi další účinné pomocníky patří křen, který stačí najemno nastrouhat a smíchat s medem zhruba v poměru 1:1. Užívat byste měli jednu lžičku maximálně pětkrát denně. Využít pak lze rovněž cibuli, ze které si můžete připravit cibulovou šťávu, která vás sice chuťově nenadechne, ale proti rýmě je velmi účinná. Chuť lze navíc vylepšit za pomoci cukru, anebo opět medu.

Další účinné bylinky na rýmu  

Bylinky lze při rýmě využít opravdu mnoha způsoby. Výše jsme zmínili především zdravé bylinné sirupy a čaje, které navíc zajišťují dostatek tekutin, stejně jako uplatnění při inhalaci, jež obvykle vede k uvolnění nosu. Během rýmy si je ale také doporučováno dávat horkou vanu, přičemž můžete využít bylinné koupele, při kterých lze použít eukalyptus či tymián. Bylinky navíc mohou sloužit i jako prevence rýmy, a to především takové druhy, které mají pozitivní vliv na imunitu.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*