Bylinky na cukrovku. Co pomáhá při tomto onemocnění

Domácí cukr ze stévie
Cukr ze stévie

Cukrovka neboli diabetes mellitus je zjednodušeně řečeno špatný metabolismus sacharidů. Jedná se o chorobu, která souvisí s nezdravým životním stylem. To se týká především diabetu II. typu, který sice není tak závažný, ale trpí jím většina „cukrovkářů“. V každém případě se dnes v České republice vyskytuje 2,5× více nemocných než před 40 lety! Léčba cukrovka by samozřejmě měla být doménou lékařů, ale existují i babské rady na cukrovku, přičemž podpořit léčbu mohou i rozličné bylinky.

Stévie sladká

Stévie sladká je tropická rostlina, která v posledních letech stále častěji nahrazuje cukr, protože se jedná o výrazně zdravější sladidlo. Ačkoli je totiž zhruba 30× sladší (někdy se uvádí dokonce 300×!), žádný cukr neobsahuje. Díky tomu ji mohou jako sladidlo bez problémů používat i diabetici, protože nezvedá hladinu krevního cukru. Ba co víc, pomáhá ji udržovat, takže může při cukrovce dokonce pomoci. Stévii sladkou by každopádně měli začít používat ke slazení všichni.

Gymnema lesní

Gymnema je rod rostlin, který se vyskytuje v různých částech světa, ale v České republice jej mnoho lidí nezná. Některé z druhů mají lékařské využití, nicméně za zmínku stojí především gymnema lesní. Ta se používá po tisíce let v tradiční indické medicíně (tzv. ajurvéda), ve které se mj. používá ke snížení hmotnosti a při léčbě cukrovky. Při žvýkání listů gymnemy lesní se objeví zhruba tříhodinová necitlivost vůči sladké chuti, takže člověk ztrácí chuť na sladké.

Listy brusnice borůvky

Borůvky patří mezi ovoce, které je u nás velmi oblíbené, a to i díky skutečnosti, že pomáhá snižovat hladinu krevního cukru. Jenže ještě než začnou plody brusnice borůvky dozrávat, měli byste se zaměřit na listy. V tomto období totiž obsahují nejvyšší množství myrtilinu, což je glukokinin, kterému mu se říká „rostlinný inzulin“. Ovlivňuje tedy metabolismus cukru, a tudíž může pomoci při slabé cukrovce. Doplňme, že glukokininy obsahují třeba také kořeny a listy lopuchu většího.

Zelené koření na cukrovku

Mnoho bylinek je primárně používáno k dochucování pokrmů. Některé z nich přitom příznivě ovlivňují metabolismus cukrů. Do této skupiny patří např. oregano, bazalka, majoránka anebo bobkový list. Mnohé z těchto bylinek mají zároveň pozitivní vliv na kardiovaskulární systém, takže s nimi při přípravě pokrmů rozhodně nešetřete. Navíc mají i tu výhodu, že si je každý může jednoduše vypěstovat na zahradě, případně v květináči za oknem.

Karob

Karob sice není bylinka, ale plod stromu zvaného rohovník obecný, v tomto článku však musí mít své místo. Aktuálně jej seženete ve formě prášku především v obchodech se zdravou výživou. Proč o něm uvažovat? Jedná se o výtečnou alternativu kakaa a čokolády. Můžete jej tedy použít v různých receptech. Pro diabetiky je dobrou zprávou i skutečnost, že karob kladně ovlivňuje hladinu krevního cukru, takže může být také podpůrným prostředkem při léčbě jejich onemocněním.

Upozorňujeme: všechny tyto rostliny mohou léčbu cukrovky pouze podpořit, ale rozhodně nenahrazují diabetickou dietu ani další opatření. Na to při jejich používání vždy pamatujte!

Sdílet příspěvek:

Skořice: koření s vynikajícími léčivými účinky

Koření a kuchyně
15/03/2024 Petr Sivok 5
Skořice je aromatická kůra, která má široké léčivé účinky. Jako koření má navíc přitom pestrou škálu využití v kuchyni, neboť patří do různých pokrmů. Skořice je kořením, které pochází ze skořicovníku, o němž existují zmínky staré [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*