Bršlice kozí noha – plevel, který obsahuje 4× více vitamínu C než citrón!

Latinský název: Aegopodium podagraria

Bršlice kozí noha: plevel, který obsahuje vitamín C
Bršlice kozí noha

Bršlice kozí noha je v našich podmínkách skutečně považována především za plevel, kterého se je minimálně na zahradách potřeba zbavit. Ve skutečnosti se však jedná o účinnou léčivku, vše ale postupně…

Výskyt: bršlice kozí noha roste po celé Evropě, ačkoli ve středomořských oblastech byste ji hledali marně. Časem byla člověkem zavlečena i za Atlantik. Každopádně se jedná o běžný druh i na našem území, který je obvykle považován za plevel.

Popis a účinné látky: tato trvalka z čeledi miříkovitých může dorůstat až do výšky 1 metru. Disponuje jemně rýhovanou lodyhou. Listy jsou 1× až 2× trojčetné, podlouhle vejčité a ostře pilovité. Květy jsou bílé a pětičetné a objevují se od konce května do srpna. Plody jsou tmavě hnědé dvounažky. Bršlice kozí noha obsahuje velké množství vitamínu C (dokonce 4× více než citrón), dále minerální látky (železo či mangan), silice, třísloviny, hořčiny, tanin či organické kyseliny.

Užitečné části: používají se především oddenek a mladé listy.

Léčivé účinky bršlice kozí nohy

Bršlice kozí noha je v našich podmínkách skutečně považována především za plevel, kterého se je minimálně na zahradách potřeba zbavit. Ve skutečnosti se však jedná o účinnou léčivku. Využít ji lze při potížích s dnou (pakostnicí) či revmatismem, protože podporuje vylučování soli. Účinkuje také při problémech s klouby, když zlepšuje jejich pohyblivost. Pomáhá i s bolestmi nohou a kladně působí rovněž na otoky, hemeroidy , křeče a zanícené rány.

Bršlice kozí noha pomáhá odvodňovat organismus, takže není divu, že působí diureticky (močopudně). Její používání je rovněž považováno za prevenci proti močovým a ledvinovým kamenům. Jelikož pomáhá i při poruchách metabolismu cukrů, doporučována je k podpoře léčby diabetu. Pozitivní vliv má rovněž na překyselení organismu, navíc působí protizánětlivě a detoxikačně, neboť díky schopnosti odvodňovat pomáhá dostávat z těla škodlivé látky.

Upozorňujeme: bršlice kozí noha může ve větším množství uškodit. Pak totiž vyvolává nevolnost a někdy dokonce způsobuje podráždění ledvin.

Jak si bršlici kozí nohu připravit?

Bršlici kozí nohu lze využít mnoha způsoby. Z jejího oddenku si lze připravit čaj, čímž se neliší od mnoha dalších u nás běžně rostoucích rostlin. Jenže mladé listy bršlice se hodí i na chléb s máslem či pomazánkou, rovněž do salátů a vyrobit z nich může i špenát. Navíc se jedná o vhodnou ingredienci do polévek. Pokud máte kupříkladu rádi boršč, bršlici kozí nohu můžete použít jako zdravou surovinu.

Recept na salát z bršlice kozí nohy: mladé listy necháte několik minut spařit v horké vodě. Tu následně slijete a listy nakrájíte. Následně dochutíte solí a pepřem. Pokud vám nevadí křen, můžete přidat i ten a celý salát nakonec zjemníte (bio) jogurtem.

Pěstování bršlice kozí nohy

Bršlici kozí nohu si je možné natrhat ve volné přírodě, přičemž na zahradách bývá považována především za plevel, kterého se je třeba zbavit. To ovšem není tak jednoduché, neboť jde o velmi invazivní rostlinu. Pokud byste si ji přesto chtěli sami vypěstovat, vězte, že jí vyhovuje především stín  a polostín a má vyšší nároky na vlhkost. Bršlice kozí noha naopak nemá nijak výrazné požadavky na půdu, nicméně nejvíce jí svědčí prokypřená zemina bohatá na dusík.

Sdílení příspěvku přes sociální sítě:

  • 283
    Shares

2 komentáře

  1. Je mnoho léčivých rostlin, které svými schopnostmi pomáhají mnohem lépe než klasické léky od lékaře z lékáren. Ale jak se s nimi seznámit? Babky kořenářky už vyhynuly a je nemyslitelné, že po přečtení takového článku hned poběžím hledat kozí nohu a jako laik si ji samozřejmě popletu s něčím jiným. Tak poraďte jak to řešit. Děkuji Eman

    • Teď v zimě ji nenajdete, ale na jaře a po celý rok je skoro všude! Na větší zahradě ji má téměř každý a nedá se toho zbavit. Stejně tak ve volné přírodě zejména u potoků, řek, ji najdete na každém rohu jako kopřivy. Vyráží velmi brzy a těžko si ji spletete. Na to žádnou babku kořenářku nepotřebujete, stačí se dívat…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*