Aloe vera – léčivka vhodná pro vnitřní i vnější použítí

Latinský název: Aloe barbadensis

Léčivé účinky aloe very
Aloe vera

Vzhledem k vysokému obsahu výše zmíněných látek má aloe pravá výtečné účinky na lidské zdraví. Kladně působí např. při zažívacích problémech, tedy např. při pálení žáhy, průjmech nebo zácpě, vše ale postupně..

Výskyt: aloe vera neboli aloe pravá je v současné době rozšířena v sušších oblastech všech kontinentů vyjma Arktidy. Původní domovina však není doposud úplně známa, ačkoli bývá nejčastěji hledána na severu Afriky.

Popis a účinné látky: jde o vytrvalou zelenou rostlinu z čeledi asfodelovitých, která dosahuje výšky až 90 cm. Její listy jsou kopinaté a na konci špičaté. Žlutočervené květy se objevují v srpnu a vyrůstají v přímém hroznovitém květenství. Plodem je trojpouzdrá nažka. Aloe vera obsahuje velké množství účinných látek. Jedná se o vitamíny (A, C, E, ale také B12), minerály (např. hořčík, zinek, vápník, draslík či mangan), aminokyseliny, glykosidy, trávící enzymy, saponiny, antrachinony atd.

Užitečné části: využíván je především gel z listů.

Léčivé účinky aloe very

Vzhledem k vysokému obsahu výše zmíněných látek má aloe pravá výtečné účinky na lidské zdraví. Kladně působí např. při zažívacích problémech, tedy např. při pálení žáhy, průjmech nebo zácpě. Na trávící soustavu má blahodárné účinky celkově, což platí i pro žaludeční vředy a nejrůznější střevní obtíže. Pozitivní vliv může mít rovněž v případě, trpíte-li alergiemi na různé potraviny. Vyzkoušet ji ale lze i při virových infekcích, pokud máte problémy s imunitou, látkovou výměnou, játry či slinivkou břišní. A navíc pomáhá při vylučování žluči.

Aloe veru lze také používat zevně, a i pak působí velmi zajímavě. Předně vás může efektivněji zbavit různých kožních problémů včetně akné, ekzémů, lupénky a suché pokožky. Má tedy perfektní zkrášlující účinky. Dále umožňuje lepší průběh léčby popálenin, jizev a opařenin. Lidem ovšem umí pomoci rovněž s nezdravými vlasy, nehty i při problémech s ústní dutinou. Bývá tedy např. doporučována po vytržení zubu, neboť léčí dásně. Aplikovat ji ale můžete i při zánětech kloubů.

Aloe vera v kuchyni

Aloe veru si můžete vypěstovat i doma (viz níže) a využít ji především k případě nápojů. Z listu je nejprve nutné uříznout špičaté okraje, následně oloupat zelenou slupku a vydlabat vnitřní gel, který je čirý. Tento proces rozhodně nepodceňujte, protože zelená část listů může způsobovat nevolnost a průjmy! Navíc byste neměli překračovat doporučenou denní dávku gelu, která činná zhruba 5 lžic, jinak se mohou dostavit tytéž potíže. V každém případě si můžete aleo veru zakoupit v různých formách také v obchodech, protože dnes je již běžně dostupná.

Aloe pravá a její pěstování

Aleo veru můžete jednoduše pěstovat doma jako pokojovou rostlinu. Ideální je pro ni lehká propustná půda, přičemž nevyžaduje časté zalévání. Potřebuje však dostatek slunečních paprsků, takže ji v létě ideálně umístěte ven. Jen v opravdu velkých horcích byste měli rostlinu dát do stínu a nemá příliš ráda ani silnější větry. V zimě pak aloe pravou samozřejmě dejte dovnitř, a to na nějaké suché a chladnější stanoviště. Pak totiž bude prosperovat.

  • 20
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*