Kadidlový olej – pomůže proti migréně, depresi, bolesti a dalším problémům

Směs kadidla pro slavnostní příležiosti
Směs kadidla pro vykuřování

Kadidlový olej je získáván z pryskyřice stromu kadidlovník pravý (Boswellia sacra), který roste v Africe a na Arabském poloostrově, ale také kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata), jenž se kromě těchto dvou oblastí vyskytuje také v Indii. Ačkoli pryskyřice v kůře slouží k ochraně, člověk pro ni našel jiné, i když v některých případech ne zase tak rozdílné uplatnění. Kadidlovníky sice bývají spojovány především s kadidlem, což je pryskyřice smíchaná s dalšími složkami (myrha a balzám) a používá se především pro náboženské rituály a meditaci, samotný olej nás chrání proti různým neduhům.

Historie používání kadidlového oleje

Ve starověku bylo vysoce ceněno nejen kadidlo, ale také kadidlový olej. V té době se ostatně těšila obrovskému významu tzv. kadidlová stezka, která je dnes zařazena na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Kadidlovníky byly ale velmi důležité rovněž v dalších staletích. Ve středověku dokonce docházelo k jejich umělému vysazování. Dnes je ovšem pryskyřice odebírána z volně rostoucích stromů, přičemž nejkvalitnější kadidlový olej pochází ze severní Afriky, Afrického rohu a z jižních oblastí Arabského poloostrova, jež vesměs sousedí s Rudým mořem.

Vliv kadidlového oleje na lidské zdraví

Ačkoli byl v minulosti kadidlový olej ceněn pro své zdraví prospěšné účinky, dnes je musíme znovuobjevovat, což bychom koneckonců dělat měli. Olej z kadidlovníku totiž kupříkladu prospívá naší psychice, když zlepšuje náladu a koncentraci, zejména ale působí proti úzkostem, nespavosti a pomáhá vyrovnat se s důsledky všudypřítomného stresu. Nezanedbatelné rozhodně není ani posílení obranyschopnosti organismu, neboť zlepšuje fungování imunitního systému, stejně jako jeho protizánětlivé účinky.

Kadidlový olej pozitivně působí také na trávící soustavu, když urychluje trávení, čímž pomáhá bránit usazování toxinů v organismu. Zmínit musíme i úlevu od ucpaného nosu a kladné působení na dýchací cesty. Využit ho lze rovněž pro lepší stav dutiny ústní a zraku. Navíc ulevuje od bolesti (např. při revmatoidní artritidě či migréně) a u žen se podílí na redukování problémů spojených s menstruací a menopauzou. V neposlední řadě působí velmi dobře na pokožku, neboť pomáhá hojit drobné rány a popáleniny a celkově se podílí na zdraví kůže. Výsledky některých výzkumů dokonce ukazují, že by kadidlový olej mohl pomoci i v boji s rakovinou.

Jak kadidlový olej využít?

V současné době si můžete pořídit jak samotný kadidlový olej, tak krém, který ho obsahuje. Zatímco ve druhém případě se nabízí pouze zevní využití, olej jako takový nachází i aromatické či vnitřní uplatnění. Ovšem pozor! Měli byste používat pouze kadidlový olej bezpečný pro kůži, případně jedlý. Navíc je vhodné jej smíchat s jinými oleji (např. malinovým, kokosovým, mandlovým, hroznovým nebo tea tree). Pak ho lze bez problémů vdechovat při rozptýlení do vzduchu, aplikovat na pokožku, případně jednu až dvě kapky vypít ve sklenici vody.

Upozorňujeme: kadidlový olej byste neměli vnitřně podávat dětem, které jsou mladší šesti let. Rovněž u starších dětí by ostatně mělo docházet k důkladnému ředění.

  • 12
  •  
  •  
  • 3
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*