
Jestřabina lékařská je léčivou rostlinou, která pomáhá snižovat hladinu krevního cukru, a naopak zvyšovat tvorbu mateřského mléka.
Výskyt: tato rostlina pochází z jižní a jihovýchodní Evropy, ale dnes je rozšířená i v dalších částech „Starého“ kontinentu, stejně jako v Asii. Vlivem člověka se navíc dostala i do Severní a Jižní Ameriky.
Popis a účinné látky: jestřabina lékařská je trvalka z čeledi bobovitých, která dorůstá až do výšky 1 m. Disponuje přitom silným kořenem a přímou lodyhou. Její listy jsou řapíkaté, střídavé a lichozpeřené. Květy, které se objevují v červenci a srpnu, mohou mít bílou, žlutou, zlatožlutou, světle hnědou anebo modrofialovou barvu a tvoří hroznovité květenství. Plodem je lusk. Rostlina obsahuje mnoho účinných látek jako sacharidy, aminokyseliny, glykosidy, třísloviny, saponiny či hořčiny.
Užitečné části: využívána je především kvetoucí nať.
Jestřabina lékařská a léčivé účinky
Jak už napovídá samotný druhový název, především v minulosti byla tato rostlina, které se říkalo také „polní štědřenec“, využívána jako účinná „léčivka“. Tak například pomáhá dosti účinně snižovat hladinu cukru v krvi, což může má mnoho pozitivních účinků. Doporučována kupříkladu u diabetu II. typu, takže se jedná o rostlinu, které může pomoci osobám s cukrovkou.
Jestřabina lékařská působí silně močopudně (diureticky) a potopudně, což může mít rovněž kladný vliv na organismus. Pozitivně působí i na metabolismus, takže uplatnění někdy nachází i při redukčních dietách. Navíc podporuje laktaci, tedy tvorbu mateřského mléka. Díky této vlastnosti byla ostatně dříve přidávána do krmiva dobytku, neboť napomáhala ke zvýšení produkce mléka.
Využití jestřabiny lékařské
Především v dřívějších dobách byla hojně využívána čerstvá či sušená nať rostliny, a to především k přípravě nálevu, ale vyrobit si z ní lze rovněž odvar, zápar nebo macarát. Z drcených semen jsou navíc vyráběny i masti. V každém případě bývá pro zvýšení léčivých účinků doporučována kombinace s dalšími bylinkami, kterými mohou být např. fenykl, anýz anebo meduňka.
Pěstování jestřabiny lékařské
Jestřabina lékařská je nejen účinnou „léčivkou“, ale zároveň se jedná o okrasnou rostlinu. Ačkoli tedy roste i v české přírodě, bývá poměrně často pěstována. Není to přitom nijak složité. Rostlina potřebuje slunné stanoviště, ale nevadí jí ani polostín. Vyhovuje jí rovněž hlinitá a výživná půda a měli byste ji často zalévat, protože ke svému růstu potřebuje hodně vláhy.
Fotogalerie:
Napište komentář