
V dřívějších dobách se hadí kořen větší používal jako protilátka při hadím uštknutí. Odtud se ostatně odvozuje jeho název.
Výskyt: rdesno hadí kořen neboli hadí kořen větší roste v Evropě a Asii, a to především v mírném podnebném pásu. Vyskytuje se tedy také na našem území, nicméně jej téměř nenaleznete na jihu České republiky.
Popis a účinné látky: rdesno hadí kořen je vytrvalá rostlina z čeledi rdesnovitých a dorůstá do výšky necelého 1 m. Vyrůstá z mohutného dřevnatého oddenku a nedisponuje rozvětvenou lodyhou. Listy jsou přízemní, vejčité, kopinaté a vyskytují se řídce. Květy, které se objevují od června do srpna, mají růžovou barvu a plodem rdesna jsou nažky. Rostlina obsahuje flavonoidy, fytosteroly, organické kyseliny, třísloviny, saponiny, sliz, vitamíny, minerály a další účinné látky.
Užitečné části: používána je především nať.
Léčivé účinky rdesna hadího kořene
V dřívějších dobách se hadí kořen větší používal jako protilátka při hadím uštknutí. Odtud se ostatně odvozuje jeho název. Pro své léčivé účinky je nicméně používán i v současnosti. Uplatnění nachází např. při úplavici, což je akutní a velmi infekční průjmové onemocnění. Zároveň se používá k zabránění intoxikace organismu a údajně by měl zabírat i při některých formách leukémie.
Rdesno hadí kořen se využívá také při oběhových problémech. Kladný vliv má např. na krvácení trávicího traktu, hemoroidy, stejně jako na silnou menstruaci. Pozitivně působí také při chudokrevnosti (anémii), přičemž rostlinu lze využívat i zevně. V tomto ohledu prý pomáhá s mokvajícími ekzémy, hnisavými ranami, popáleninami, stejně jako se záněty dutiny ústní.
Využití hadího kořene většího
Z rdesna hadího kořene se vyrábí hned několik léčivých prostředků, z nichž některé účinkují vnitřně a další zevně. Připravit si z něj můžete odvar, tinkturu či nálev. Kromě toho lze rostlinu využít k přípravě koupele anebo kloktadla. Rostlina se také používá ve zvěrolékařství.Hadí kořen větší se ale nevyužívá pouze jako „léčivka“. Vysazuje se také na nestabilní břehy vodních toků. Ty totiž zpevňuje navzájem propletenými kořeny.
Recept na nálev z rdesna hadího kořene: 2 gramy sušené natě zalijete zhruba 200 ml vroucí vody a necháte několik minut louhovat. Nálev byste měli pít maximálně třikrát denně.
Pěstování rdesna hadího kořene
Rdesnu hadímu kořenu vyhovují především slunná stanoviště. Pokud jej ale vysadíte do polostínu, rovněž by se nemělo jednat o velkou překážku pro jeho růst. Důležité je ovšem půda bohatá na živiny, stejně jako vlhko. Proto se mu daří u vodních toků a ploch. Vysadíte-li každopádně hadí kořen větší na své zahradě, možná pomůžete zachránit u nás silně ohroženého motýla ohniváčka rdesného. Pro jeho housenky se totiž jedná o živnou rostlinu.
Fotogalerie:
Napište komentář