
Jaterník podléška je rostlina, jež se dříve používala k léčbě jater a žlučníku. Ačkoli aktuálně existují účinnější léčiva, můžete jej vyzkoušet i dnes.
Výskyt: jaterník podléška roste v listnatých lesích mírného pásma evropského kontinentu. Vyskytuje se v nížinách i horských oblastech, a to hojně i na území České republiky.
Popis a účinné látky: jedná se o vytrvalou rostlinu z čeledi pryskyřníkovitých, která dosahuje maximální výšky 20 cm a roste v trsech. Má plazivý oddenek, na němž se vyskytují kožovité a řapíkaté listy. Květy, které se objevují v březnu a dubnu, mají především fialovou či sytě modrou barvu, mohou být ovšem i růžové a vzácně také bílé. Plodem je zobovitá nažka. Jaterník podléška obsahuje mnoho účinných látek, jako jsou glykosidy, flavonoidy, třísloviny, saponiny, antokyany, sacharózu, ale také alkaloidy.
Užitečné části: využívány jsou především listy a někdy zároveň květy.
Jaterník podléška a léčivé účinky
Jaterník podléška získal své rodové jméno nejen díky trojlaločným listům, které připomínají játra, ale především v dřívějších dobách se používal při onemocnění jater, a to např. při jejich zánětech nebo cirhóze. Nakolik to ovšem bylo právě díky tvaru, je otázkou. Na druhou stranu prokázány byly např. diuretické účinky, může tedy působit močopudně, a údajně pomáhá i při nemocech močového měchýře.
Jaterník podléška bývá doporučován při potížích se žlučníkem. Uplatnění může nalézt třeba při žlučníkových kolikách či při podráždění. Dříve se používal rovněž k zastavení krvácení. Kladný vliv by mohl mít také při nemocech horních cest dýchacích, a to údajně i při bronchitidě nebo tuberkulóze. Zároveň podporuje odkašlávání, takže pozitivní účinky může mít při chřipce a nachlazení.
Využití jaterníku podléšky
Jaterník podléška má krásné květy, proto je v současné době pěstován především jako okrasná rostlina. Pokud však budete chtít vyzkoušet její léčivé účinky, můžete si z něj připravit nálev. V minulosti se dokonce používal jako náhražka černého čaje. Bylinku byste v každém případě neměli používat ve větším množství, neboť obsahuje alkaloidy. Na druhou stranu je jejich obsah nepatrný.
Pěstování jaterníku podléšky
Jaterník podléška nepatří mezi náročné rostliny na pěstování. Množí se na podzim, a to dělením trsů. Nejvíce mu vyhovují polostinná stanoviště, takže jej lze umístit pod keře či listnaté stromy. Své místo ovšem může mít i na skalkách. Bylinka má ráda humózní půdu s neutrálním pH. Nepotřebuje přitom příliš často zalévat. Pokud se o ni budete dobře starat, na přelomu zimy a jara se vám odmění překrásnými květy.
Napište komentář