Kokoška pastuší tobolka – víte, jaké má účinky na zdraví?

Latinský název: Capsella bursa-pastoris

Kokoška pastuší tobolka pomáhá především při krvácení
Kokoška pastuší tobolka

Kokoška pastuší tobolka je známá především tím, že má schopnost zastavovat či snižovat vnější a vnitřní krvácení, vše ale postupně…

Výskyt: rostlina má původ ve středomořské oblasti, nicméně aktuálně je rozšířena takřka po celém světě a obecně bývá považována za plevel.

Popis a účinné látky: kokoška pastuší tobolka je jednoletá až dvouletá bylinka z čeledi brukvovitých, která v některých případech může dorůst do výšky 50 cm. Lodyha je přímá, rostlina má přízemní listovou růžici a výše kopinaté listy. Květy jsou bílé a tvoří hrozen. Kokoška přitom může kvést po celý rok, ačkoli při studených zimách kvete „pouze“ od března do října. Plodem je šešule. Jednotlivé části obsahují vitamíny (A, B, C, E a K), minerály (vápník, draslík atd.), ale také saponiny či třísloviny.

Užitečné části: používána je kvetoucí nať.

Účinky kokošky pastuší tobolky

Kokoška pastuší tobolka je známá především tím, že má schopnost zastavovat či snižovat vnější a vnitřní krvácení. Z tohoto důvodu byla v minulosti hojně využívána, ale v případně nouze ji lze použít i dnes. Můžete ji aplikovat zevně, a potom umí pomoci s krvácením, ranami, otoky, pohmožděninami, hemoroidy a různými potížemi s pokožkou. Uplatnění navíc nachází i při bolestech hlavy a kloubů.

Kokoška pastuší tobolka - víte, jaké má účinky na zdraví?

Kokošku pastuší tobolku je samozřejmě možné užívat i vnitřně. Pak účinkuje na krvácení z nosu a velmi nápomocná může být ženám, neboť pozitivně působí na děložní a silné menstruační krvácení. Zároveň dokáže mírně snižovat krevní tlak a kladný vliv má rovněž na onemocnění močových cest. Dlouhodobě pak pomáhá s kornatěním cév nebo s lepším fungování metabolismu.

Jak kokošku pastuší tobolku užívat?

Některé části rostliny jako květy či listy lze konzumovat za syrova, ale pochopitelně je můžete upravovat i tepelně. Jíst je lze samotné, ale mohou se také stát součástí různých pokrmů jako např. salátů a dalších zeleninových jídel. Z kokošky pastuší tobolky si je možné připravit i zdravý čaj, kterého byste ovšem neměli vypít více než dva šálky denně, aby nedošlo k předávkování.

Recept na přípravu čaje z kokošky pastuší tobolky: 1 lžičku sušené natě přelijte zhruba 2,5 dcl horké vody a nechte 10 luhovat. Pak už stačí jen scedit.

Pěstování kokošky pastuší tobolky

Kokoška pastuší tobolka je u nás hojně rozšířena a jak už jsme zmínili, obecně je považována za plevel. Přesto si tuto rostlinku můžete vypěstovat. Nemá přitom nijak vysoké nároky. Substrát by měl být chudší a propustný a vyhovují ji rovněž slunná či polostinná stanoviště. Kokošku nemusíte ani výrazně zalévat, protože ji bude dostačovat pouze mírná zálivka.

  • 45
  •  
  •  
  • 3
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*