Svízel syřišťový účinně pročišťuje organismus a pomáhá při hubnutí

Latinský název: Galium verum

Svízel syřišťový (zdroj: vlastní galerie autora)

Svízel syřišťový je rostlinou, která není příliš známá, přesto dokáže člověku pomoci s mnoha neduhy. Působí např. detoxikačně a pomáhá při hubnutí.

Výskyt: svízel syřišťový roste v Evropě a Asii, a to na suchých loukách, pastvinách, mezích a vyskytuje se i na okrajích lesů.

Popis a účinné látky: jedná se o trvalku z čeledi mořenovitých, která může dorůstat do výšky 1 m. Lodyha je čtyřhranná a rostou na ní jehlicovité listy, které jsou uspořádány v přeslenech. Drobné květy, jež se objevují v červnu a červenci, mají žlutou barvu a tvoří květní laty. Plodem je dvounažka. Rostlina obsahuje řadu účinných látek, z nichž budeme na tomto místě jmenovat glykosidy, minerály, silici, třísloviny, saponiny anebo pryskyřici.

Užitečné části: sbírání je kvetoucí nať.

Svízel syřišťový a léčivé účinky

Svízel syřišťový účinkuje při mnoha neduzích. Tak například působí silně diureticky (močopudně), čímž nejen podporuje funkci ledvin a močového ústrojí, ale zároveň pomáhá vylučovat odpadní látky z organismu, takže má detoxikační účinky. Navíc snižuje chuť k jídlu, takže se jedná o účinnou rostlinu při shazování přebytečných kilogramů i k udržení štíhlé linie.

Svízel syřišťový působí velmi pozitivně i na lymfatickou soustavu, a vzhledem k močopudným účinkům také preventivně proti revmatismu. Zároveň jej lze vyzkoušet při potížích s dutinou ústní a zevně má navíc kladný vliv na kožní problémy, klouby a špatně se hojící vředy. Rostlinu by ovšem neměly používat těhotné a kojící ženy, stejně jako děti do tří let.

Využití svízele syřišťového

Ze svízele syřišťového si můžete připravit nálev, kdy jednu čajovou lžičku natě přelijete šálkem horké vody a necháte krátce luhovat. Neměli byste ovšem vypít víc než dva šálky denně. Z čerstvé natě si lze rovněž vymačkat šťávu, připravit si z ní obklady anebo masti, ale lze ji i jen tak žvýkat. Na druhou stranu příliš libě nevoní, takže bychom vám doporučovali využít rostlinu ve směsích s jinými bylinkami.

Pěstování svízele syřišťového

Svízel syřišťový se v našich podmínkách vyskytuje poměrně běžně, můžete si ho ale také vypěstovat. Rostlina se vysévá od září do ledna, a to zhruba do hloubky 1 m. Měli byste ji přitom umístit na slunné či polostinné stanoviště, neboť ji nevyhovuje stín. Naopak má velmi ráda teplo. Důležitá je rovněž dobře propustná zemina. Svízel není náročný na zálivku, takže mu v tomto ohledu nemusíte věnovat přehnanou pozornost.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Tipy na přírodní vánoční dekorace a ozdoby

Rady, tipy a novinky
20/12/2021 Petr Sivok 0
Ačkoli v posledních desetiletích převládaly v mnoha českých domácnostech umělé vánoční dekorace a ozdoby, aktuálně se opět obracíme k tradicím. Řada lidí tak začíná dávat přednost ryze přírodním produktům. Tradiční vánoční dekorace a ozdoby Příklon k tradicím je v současné [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*