Vitamín D se podílí na zdraví kosterní soustavy

Vitamín D a potraviny ve kterých je obsažen

Vitamín D patří mezi vitamíny rozpustné v tucích, náleží tedy do stejné skupiny jako „áčko“, „éčko“ a „káčko“, jež jsou všechny důležité pro lidské zdraví. Vitamín D, který se ještě dále dělí na D2 (ergokalciferol) a D3 (cholekalciferol) má konkrétně vliv na velké množství chemických reakcí, které se odehrávají v našem těle. Především je velmi důležitý pro vstřebávání vápníku a fosforu. Tím se mj. zásadně podílí na pevnosti a síle kostí. Jeho příjem bychom tedy neměli zanedbávat.

Odkud můžeme vitamín D získat?

Vitamín D není ve většině případů nutné získávat z potravy. Bohatě totiž postačí pravidelný pobyt na slunci, protože se vytváří z provitamínu s poněkud komplikovaným názvem 7-dehydrocholesterol, a to v pokožce právě vlivem UV záření. Tímto způsobem přitom může organismus syntetizovat až 80 % potřeby vitamínu D. Z toho ovšem vyplývá, že oblečení, ochranné krémy nebo časté mytí teplou vodou tomuto procesu v žádném případě nenahrává.

Problém pak může být i suchá kůže starších lidí. Naštěstí lze vitamín D získávat rovněž ze stravy. Nachází se totiž v rybím tuku, některých olejích, játrech či vaječném žloutku. Navíc se vyskytuje rovněž v neživočišných produktech , a to v rajčatech, některých houbách nebo lahůdkovém droždí. Z potravin lze ovšem získat jen menší množství, na druhou stranu existují také různé doplňky stravy obsahují právě vitamín D.

Základní funkce vitamínu D v organismu

Tento vitamín je podstatný pro metabolismus vápníku a fosforu, tedy dvou důležitých minerálů, jež jsou zásadní pro výstavbu kostí (a zubů). Konkrétně dokáže pomoci s efektivním vstřebáváním vápníku ze střev do krve, stejně jako se vstřebáváním fosforu. Netřeba přitom dodávat, že díky této vlastnosti potřebují dostatečný příjem vitamínu D i fyzicky aktivní lidé. Kromě tvorby kostí se totiž podílí také na jejich hojení a navíc má pozitivní účinky na plynulost svalových kontrakcí.

Důsledky nedostatku a předávkování vitamínem D

Vzhledem k výše uvedenému je patrné, že nedostatek vitamínu D bude mít negativní vliv na kosti a svaly. Důsledek avitaminózy tedy mohou být taková onemocnění jako osteoporóza či osteomalacie, tedy choroby kosterní soustavy, a zároveň se projevuje i svalovou ztuhlostí. V těhotenství může mít navíc vliv i na těhotenskou cukrovku a podílí se rovněž na špatném růstu dítěte

Stejně jako v případě ostatních vitamínů rozpustných v tucích, může dojít také k předávkování vitamínem D, ačkoli riziko není vysoké. „Déčko“ ve vyšším množství narušuje metabolismus vápníku a fosforu. Vápník se pak kupříkladu bude hromadit v cévách. Díky tomu dochází k tzv. hyperkalcémii, tzn. ke zvýšené hladině vápníku v krvi, což může v krajním případě skončit i smrtí.

Sdílet příspěvek:

Kopřivová mast (recept) – využijte účinky kopřivy

Oleje, masti a tinktury
17/03/2019 Katerina 0
Kopřiva je jednou z nejznámějších bylinek v České republice, má celou řadu pozitivních účinků na lidské tělo. Působí povzbudivě na metabolismus a má antirevmatické či antivirové účinky. Jedná se zároveň o oblíbenou bylinku očistné kůry. Kopřiva také [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*