Morinda barvířská neboli noni: exotické ovoce s léčivými účinky

Latinský název: Morinda citrifolia

Noni, plody morindy barvířské (zdroj: samphotostock.cz)

Morinda barvířská je strom či keř, který plodí ovoce zvané noni. To vás sice chuťově asi příliš nenadchne, ale může vám pomoci s některými zdravotními potížemi.

Výskyt: původní domovinou morindy barvířské je jižní a jihovýchodní Asie, ale areál jejího rozšíření v minulosti sahal až na sever Austrálie. Později se ale rozšířila i do dalších oblastí (včetně amerického dvojkontinentu).

Popis a účinné látky: morinda barvířská je strom či keř z čeledi mořenovitých, který dorůstá až do výšky 10 m. Její listy jsou široce eliptické až vejčité, celistvé, lysé, u báze klínovité a na vrcholu tupé či špičaté. Květy mají bílou barvu a objevují se po celý rok, což platí i pro plody. Vlastně se jedná o dost netypické dužnaté plodenství podlouhle vejčitého tvaru. Z účinných látek musíme jmenovat vitamíny (především C), vlákninu, aminokyseliny anebo esenciální mastné kyseliny.

Užitečné části: využívány jsou především plody, ale někdy také kořeny, listy a kůra.

Léčivé účinky noni

Noni je označení pro plody morindy barvířské, které jsou odedávna využívány pro své léčivé účinky. Působí např. antisepticky, antialergicky a analgeticky. Doporučovány jsou rovněž diabetikům, stejně jako lidem, které sužuje vysoká hladina cholesterolu. Navíc se o nich obecně mluví v souvislosti s pozitivním vlivem na kardiovaskulární systém, který zajišťuje cirkulaci krve v organismu a je mj. důležitý pro distribuci kyslíku po celém těle.

Noni by měly podporovat imunitu, tzn. zvyšovat obranyschopnost organismu. Toto ovoce posiluje tělo i psychiku, takže se může podílet na celkovém psychosomatickém zdraví. Některé obsažené látky mohou např. působit antidepresivně a hovoří se i o pozitivních účincích při astmatu. Určité studie navíc potvrzují, že noni může působit podpůrně při léčbě rakoviny, takže zdravotní účinky tohoto ovoce jsou skutečně zajímavé.

Využití noni

Noni má lehce nahořklou a kyselou chuť, takže pro mnoho lidí se nejedná o žádnou pochoutku. Na druhou stranu čerstvé plody morindy barvířské v ČR stejně asi jen tak neseženete. Pořídit si ale můžete šťávu, ze které si lze připravovat zdravé nápoje. K dispozici navíc máte i rostlinné kapsle, stejně jako prášek (mletý plod), jejž je možné využít např. při přípravě smoothie, tedy oblíbeného mixovaného nápoje.

Upozorňujeme: šťávu z plodů morindy barvířské v českých obchodech seženete i v bio kvalitě. Má přitom svěží chuť, tudíž vám může přinést skvělé jarní či letní osvěžení.

Morinda barvířská a pěstování

Morinda barvířská je známá tím, že se jedná o naprosto nenáročnou rostlinu na pěstování. Proto si ji lze vypěstovat i v našich podmínkách, a to jako pokojovou rostlinu. Lze ji vysadit do květináče, který může být do jara do podzimu umístěný venku (na zahradě, balkóně nebo terase). Na zimu byste jej ale měli dát do vnitřního prostředí. Morinda nepotřebuje světlo ani častou zálivku, přesto se jí budete nejlépe dařit na slunném stanovišti, a to v propustné zemině.

Upozorňujeme: využít můžete rovněž bylinku s dosti podobným názvem. Mořena barvířská je botaniky řazena také do čeledi mořenovitých, na což upozorňuje už sám její rodový název. Uplatnění přitom může nalézt kupříkladu při nemocech ledvin. Pořídit si ji lze ve formě prášku z kořene.

Sdílet příspěvek:

Bylinkový čaj na kašel a průdušky (recept)

Čaje
08/02/2020 Katerina 0
Průdušky patří mezi důležité orgány dýchací soustavy. Vedou totiž vzduch do plic a zase ven. Pokud tedy nefungují tak, jak mají, určitě se při dýchání nebudete cítit komfortně. Největším problémem obvykle bývá zánět průdušek neboli bronchitida. [...]

Kopřivová mast (recept) – využijte účinky kopřivy

Oleje, masti a tinktury
17/03/2019 Katerina 0
Kopřiva je jednou z nejznámějších bylinek v České republice, má celou řadu pozitivních účinků na lidské tělo. Působí povzbudivě na metabolismus a má antirevmatické či antivirové účinky. Jedná se zároveň o oblíbenou bylinku očistné kůry. Kopřiva také [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*