Hluchavka bílá pozitivně působí na kvalitu pokožky

Latinský název: Lamium album

Hluchavka bílá (zdroj: vlastní galerie autora)

Hluchavka bílá je rostlinou, která je u nás brána v podstatě za plevel. Ve skutečnosti jde ale o účinnou léčivku, jež pomáhá vnitřně i zevně.

Výskyt: hluchavka bílá roste po celé Evropě, protože se dokáže velmi rychle šířit. Narazit na ni lze i v mírných pásmech Asie a vlivem evropské expanze i Severní Ameriky.

Popis a účinné látky: tato trvalka z čeledi hluchavkovitých může dorůstat do výšky půl metru. Její lodyha je přímá a čtyřhranná a listy jsou jemně chlupaté, mají zašpičatělou vejčitou čepel, jež je u řapíku srdčitě vykrojená. Okraje je přitom hrubě pilovitý. Květy jsou bíle, ale mohou být zabarveny i do žluta, a jsou uspořádány v lichopřeslenech. Objevují se od května do září. Plodem rostliny jsou tvrdky, jež mají vejčitý tvar. Hluchavka bílá, resp. její květy obsahují slizy, třísloviny, silici, saponin, cholin, aminy, flavonové glykosidy a v nati se navíc vyskytují i minerální látky.

Užitečné části: nejvíce účinných látek obsahují květy, využívána je ovšem rovněž nať.

Hluchavka bílá a léčivé účinky

Hluchavka bílá je v léčitelství využívána především zevně, neboť má kladný vliv na pokožku. Navíc ji můžete vyzkoušet na špatně se hojící rány, s nimiž vám mohou obsažené látky pomoci. Doporučována je např. ke zlepšení léčby popálenin, abscesů nebo mokvavých ran. Navíc se o ní hovoří v souvislosti s léčením hemoroidů, tedy otoků či zánětů v oblasti řitního otvoru.

Hluchavku bílou je navíc možné použít i vnitřně, když např. účinkuje proti zánětům. Navíc ji lze využít při léčbě horních cest dýchacích, neboť mj. usnadňuje odkašlávání. Pozitivně působí rovněž na trávení, protože ovlivňuje činnost střev. Zmínit musíme také mírné močopudné účinky. Těhotné ženy by nicméně měly užívat menší dávky rostliny a její uplatnění raději konzultovat s odborníkem.

Využití hluchavky bílé

Pro zevní využití se nejčastěji používá macerovaný květ nebo nať, z nichž se připravují koupele a obklady. Pokud budete chtít hluchavku bílou použít vnitřně, můžete si připravit nálev z květu a natě, přičemž musíte počítat s tím, že naťový čaj má poněkud drsnější chuť. V každém případě je doporučováno vypít dva až tři šálky denně, a to optimálně před jídlem.

Hluchavka bílá a pěstování

Hluchavka bílá je v podstatě brána jako plevel, neboť na našem území roste prakticky všude, a to včetně zahrad. Vzhledem k tomu, že je takto rozšířená, její pěstování se jeví jako zcela zbytečné. Pokud byste se do něj chtěli přesto pustit, měli byste vědět, že rostlině vyhovuje polostín a vlhčí půda. Dejte si ovšem pozor na skutečnost, že se skutečně snadno množí a rychle rozrůstá.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*