Hluchavka bílá pozitivně působí na kvalitu pokožky. Navíc účinkuje i vnitřně

Latinský název: Lamium album

Hluchavka bílá (zdroj: vlastní galerie autora)

Hluchavka bílá je rostlinou, která je u nás brána v podstatě za plevel. Ve skutečnosti jde ale o účinnou léčivku, jež pomáhá vnitřně i zevně.

Výskyt: hluchavka bílá roste po celé Evropě, protože se dokáže velmi rychle šířit. Narazit na ni lze i v mírných pásmech Asie a vlivem evropské expanze i Severní Ameriky.

Popis a účinné látky: tato trvalka z čeledi hluchavkovitých může dorůstat do výšky půl metru. Její lodyha je přímá a čtyřhranná a listy jsou jemně chlupaté, mají zašpičatělou vejčitou čepel, jež je u řapíku srdčitě vykrojená. Okraje je přitom hrubě pilovitý. Květy jsou bíle, ale mohou být zabarveny i do žluta a jsou uspořádány v lichopřeslenech. Objevují se od května do září. Plodem rostliny jsou tvrdky, jež mají vejčitý tvar. Hluchavka bílá, resp. její květy obsahují slizy, třísloviny, silici, saponin, cholin, aminy, flavonové glykosidy a v nati se navíc vyskytují i minerální látky.

Užitečné části: nejvíce účinných látek obsahují květy, využívána je ovšem rovněž nať.

Hluchavka bílá a léčivé účinky

Hluchavka bílá je v léčitelství využívána především zevně, neboť má kladný vliv na pokožku. Navíc ji můžete vyzkoušet na špatně se hojící rány, s nimiž vám mohou obsažené látky pomoci. Doporučována je např. ke zlepšení léčby popálenin, abscesů nebo mokvavých ran. Navíc se o ní hovoří v souvislosti s léčením hemoroidů, tedy nepříjemných otoků či zánětů v oblasti řitního otvoru.

Hluchavku bílou je navíc možné použít i vnitřně, když např. účinkuje proti zánětům. Navíc ji lze využít při léčbě horních cest dýchacích, neboť mj. usnadňuje odkašlávání. Pozitivně působí rovněž na trávení, protože ovlivňuje činnost střev. Zmínit musíme také mírné močopudné účinky. Těhotné ženy by nicméně měly užívat menší dávky rostliny a její uplatnění raději konzultovat s odborníkem.

Využití hluchavky bílé

Pro zevní využití se nejčastěji používá macerovaný květ nebo nať, z nichž se připravují koupele a obklady. Pokud budete chtít hluchavku bílou použít vnitřně, můžete si připravit nálev z květu a natě, přičemž musíte počítat s tím, že naťový čaj má poněkud drsnější chuť. V každém případě je doporučováno vypít dva až tři šálky denně, a to optimálně před jídlem.

Při onemocnění horních cest dýchacích nebo při potížích s trávením si můžete připravit čaj z hluchavky bílé. Postačí, když zhruba šest lžiček sušených květů zalijete vařící vodou a necháte cca čtvrt hodiny louhovat. Následně přecedíte přes sítko a čaj můžete pít, např. ochucený medem.

Při nespavosti zase může fungovat hluchavková tinktura. Při přípravě zalijete jednu lžíci květu jedním litrem čirého alkoholu a necháte zhruba dva až tři týdny odstát. Po uplynutí této doby už jen přecedíte. Asi nemusíme nijak zvlášť rozepisovat, že se ale nejedná o vhodný nápoj pro vaše ratolesti.

Hluchavka bílá a pěstování

Hluchavka bílá je v podstatě brána jako plevel, neboť na našem území roste prakticky všude, a to včetně zahrad. Vzhledem k tomu, že je takto rozšířená, její pěstování se jeví jako zcela zbytečné. Pokud byste se do něj chtěli přesto pustit, měli byste vědět, že rostlině vyhovuje polostín a vlhčí půda. Dejte si ovšem pozor na skutečnost, že se skutečně snadno množí a rychle rozrůstá, takže se může brzy stát nechtěnou dominantou vaší zahrady.

Doporučujeme: ačkoli je hluchavka bílá typickým představitelem čeledi hluchavkovité, do té je ve skutečnosti řazeno sedm až osm tisíc rostlinných druhů. Mnohé z těchto bylinek přitom působí kladně na lidské zdraví. Jedná se např. o šalvěj lékařskou, mátu peprnou, dobromysl obecnou nebo srdečník obecný, který může pomoci při problémech se srdcem i při nervovém vypětí.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Bylinky na kašel

Bylinky na
18/07/2019 Petr Sivok 0
Kašel patří mezi zdravotní potíže, které nás sužují velmi často, neboť mohou mít různé příčiny. Ať už jsou ale důvody jakékoli, na pomoc si lze vzít rozličné zástupce rostlinné říše. Plicník lékařský Při probírání bylinek [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*