
Uplatnění řepíku lékařského se nabízí i při potížích s ledvinami, při poruchách udržení moči, případně při zánětu močového měchýře. Pozitivně působí i při problémech s játry či žlučníkem. Zároveň má ovšem i široké zevní využití…
Výskyt: řepík lékařský roste v mnoha částech světa. Nalézt jej lze jak v Evropě, tak v Asii, ale rozšířen je rovněž na americkém kontinentu. Dokáže totiž prosperovat v rozličných podmínkách, tedy např. v podhorských oblastech i ve středomořském prostoru.
Popis a účinné látky: tento rostlinný druh patří do čeledi růžovité. Řepík lékařský může být vysoký 60 cm až 1 metr, přičemž je chlupatý a tmavě zelený. Listy jsou pilovité a podlouhle vejčité. Kvítky jsou drobnější, žluté a mají kořeněnou vůni. Jejich čas přichází zejména v průběhu letních měsíců. Plodem je číška kališní. Z účinných látek jmenujme hořčiny, třísloviny, silici, flavonoidy, vitamín C či saponiny.
Užitečné části: využívána je nať, kterou je vhodné sbírat v období květu rostliny.
Vnitřní i zevní účinky řepíku lékařského
Jak už sám botanický název napovídá, tato bylinka má pozitivní účinky na lidské zdraví, o čemž se vědělo již ve starověku. Vnitřně je využívána např. při některých problémech s trávením, konkrétně při průjmech, zánětech žaludku a dvanáctníku nebo při zažívacích potížích, které provází nechutenství. Uplatnění řepíku lékařského se nabízí i při potížích s ledvinami, při poruchách udržení moči, případně při zánětu močového měchýře. Pozitivně působí i při problémech s játry či žlučníkem. Zároveň má ovšem i široké zevní využití…
Jako kloktadlo je doporučován v průběhu angíny, při zánětech ústní dutiny, horních cest dýchacích a mandlí či při krčních potížích. Vyrábí se z něj i obklady, které urychlují hojení odřenin, kožních nemocí, hemeroidů a lze je aplikovat i při bolestech kloubů. Řepík lékařský se navíc používá též k výrobě mastí, jež jsou účinné např. při bércových vředech či křečových žilách. Bývá rovněž přísadou do relaxačních koupelí. Sluší se doplnit, že jej mohou používat i děti. V průběhu TBC krčních uzlin jim např. můžete přichystat každodenní koupel, při které byste měli použít cca 200 g této byliny.
Čaj z řepíku lékařského: jednoduše spařte jednu čajovou lžičku řepíku lékařského se zhruba čtvrt litrem vody a vylouhujte. Tento zdravý nápoj můžete pít i dvakrát denně.
Fotogalerie:
přečetla jsem si články o řepíku lékařském a divizně velkokvěté, a protože obě byliny
znám, zjistila jsem, že jejich vyobrazení je znázorněno opačně.
Paní Marie, vyobrazení řepíku je správné, je to květenství. Divizna má větší kvítky.
já taky se přijuji k Nadi , že divizna má větší květy
Existuje divizna sápovitá a tá květy malé, obrázek řepíku mi ji připomíná, ale jistá si nejsem na 100%.