
Kontryhel pomáhá ženám s mnoha gynekologickými problémy. Jedná se tedy o přírodní alternativu různých chemických léčiv. Dle mnoha výzkumů se přitom jedná o skutečně účinnou pomoc. Kontryhel, ale umí pomoci s léčbou ran, kýly či žaludečních vředů, více v článku…
Výskyt: tato rostlina je značně rozšířena. Roste jak v nížinách, tak v horách, a to zejména na loukách, pastvinách, na okrajích lesů, u cest či potoků. Nalézt ji lze takřka po celém území Evropy, ale také v Asii či v určitých částech Severní Ameriky.
Popis a účinné látky: patří do čeledi růžovitých. Jedná se o vytrvalou bylinku, která má dlouhý oddenek a půlkruhové listy. Lodyha je vysoká 10 až 30 cm a květy jsou žlutozelené. Většinou přitom kvete v období od května do září. Mezi účinnými látkami je nutné jmenovat třísloviny, silice, hořčiny, vitamín C a kyselinu salicylovou.
Užitečné části: sbírána je především nať a listy, které lze sušit a používat je po celý rok.
Účinky kontryhele obecného ocení především ženy
Kontryhel pomáhá ženám s mnoha gynekologickými problémy. Jedná se tedy o přírodní alternativu různých chemických léčiv. Dle mnoha výzkumů se přitom jedná o skutečně účinnou pomoc.
- Účinky na dělohu. Kontryhel působí na tento pohlavní orgán opravdu blahodárně. Navíc je popsán jeho kladný vliv proti výskytu děložních myomů (nezhoubných nádorů). Tuto komplikaci přitom dokáže také potlačovat, pokud se již vyskytne.
- Menstruační problémy. Rostlina umí pomoci i při nepravidelné menstruaci a také v případech, nedostaví-li se cyklus vůbec (tzv. amenorea).
- Období těhotenství. Dalším významným účinkem kontryhele je, že dokáže pomáhat s udržením plodu (prevence potratu) a pozitivně účinkuje při vyhřeznutí dělohy. Použití se doporučuje také v období šestinedělí, a to i po těžkém porodu.
- Další gynekologické účinky. Rostlina dále může pomoci ženám v době klimakteria. Uplatnění navíc nalézá i při komplikacích s gynekologickými výtoky či záněty.
Kontryhel pro celou rodinu
Kontryhel obecný umí pomoci s léčbou ran, kýly či žaludečních vředů. Doporučován je i při nespavosti, obezitě, cukrovce anebo epilepsii. Navíc posiluje celkovou tělesnou výkonnost, a to i u dětí, které fyzicky neprospívají. Z toho jasně vyplývá, že užívání kontryhele nemá žádné vedlejší účinky. Trápí-li vás tedy některý z těchto problémů, rozhodně si jej pořiďte či vypěstujte.
Doporučujeme: z rostliny lze vyrobit sedací koupele, ale používá se také v kuchyni. Uplatnění se nabízí třeba při přípravě polévek, salátů či pomazánek. Nejčastěji je však konzumován ve formě čaje. Postup jeho přípravy je přitom velmi jednoduchý. Stačí jednu vrchovatou lžíci kontryhele spařit v hrníčku se čtvrt litrem vody a nechat vyluhovat.
Fotogalerie:
Napište komentář