Šípky (růže šípková) zvyšují imunitu a pomáhají bojovat proti nachlazení

Latinský název: Rosa canina

Šípky
Připravené šípky na pečený čaj

Šípky jsou plody růže šípkové, které mají pozitivní vliv na lidské zdraví. Navíc pro ně naleznete široké uplatnění v kuchyni.

Výskyt: růže šípková se dnes vyskytuje téměř na všech kontinentech, přičemž roste především na slunných místech. Původně se vyskytovala v Evropě, na severu Afriky a v Přední a Střední Asii. Člověkem ovšem byla časem zavlečena také do obou Amerik a do Austrálie.

Popis a účinné látky: šípek je keřem z čeledi růžovitých, kterých může v některých případech dorůstat až do výšky 3 metrů. Na větvích má hákovitě zahnuté ostny a disponuje opadavými listy, jež rostou střídavě a jsou lichozpeřené, pérovitě složené a dvou- až pětijařmé. Růže šípková kvete v květnu a v červnu, kdy se objevují květy, které mají bílou či růžovou barvu a krásně voní. Červené šípky pak dozrávají ve druhé polovině léta. Nejedná se přitom o plody v pravém smyslu, ale o složené souplodí nažek. Každopádně obsahují některé účinné látky, a to především větší množství vitamínů (zejména C, ale také B, E či K) a dále organické kyseliny, pektiny, slizy, třísloviny, karotenoidy či glykosidy.

Užitečné části: využívány jsou především šípky, ale také listy a okvětní lístky.

Šípky a léčivé účinky

Šípky jsou obecně známé pro svůj kladný vliv na lidské zdraví. Jsou např. kvalitním prostředkem pro zvýšení obranyschopnosti organismu (imunity) a doporučovány bývají i jako posilující prostředek – např. při jarní únavě či v období chřipkových epidemií. Preventivně působí proti nachlazení, ale také proti infekcím. Dále se jedná o kvalitní pomoc při nemocech ledvin a močového ústrojí. Působí totiž proti zánětům, což navíc platí i pro dýchací cesty.

Šípek pozitivně působí také na trávící soustavu. Podporuje totiž činnost střev a doporučován bývá i při zácpě, ačkoli nemá vyloženě projímavé účinky. Dále zpevňuje cévní stěny a může pomoci i při křečových žilách. Kladný vliv má ovšem také na psychiku. Zlepšuje totiž soustředění, takže ho lze vyzkoušet v období zkoušek či při náročných pracovních úkonech. Šípek člověku tedy pomáhá s mnoha neduhy, přičemž jej lze využívat vnitřně i zevně (viz níže).

Šípky (růže šípková) zvyšují imunitu a pomáhají bojovat proti nachlazení

Šípky u polní cesty

Šípkový čaj a další využití v kuchyni

Plody sice mohou být až tři cm dlouhé, dužina je nicméně poměrně malá. Šípky se používají čerstvé, a to např. k výrobě džemů, zavařenin, kompotů či sirupů. Připravit si z nich můžete rovněž domácí marmeládu, která je skvělá na linecké cukroví, ale využít ji lze i při přípravě dalších vánočních dobrot. Plody mohou nalézt uplatnění rovněž sušené, kdy si z nich lze připravit např. šípkový čaj, a to v několika variantách. Podle našeho receptu si lze vyrobit nejen „klasický“, ale také pečený čaj.

Šípkový čaj, který dokáže pomoci i zahřát během chladných měsíců, si můžete ve zkratce připravit tak, že do šálku s horkou vodou přidáte půl lžičky sušených šípků a necháte 5 až 10 minut vařit. Na závěr osladíte půl lžičkou (třtinového) cukru a nálev necháte ještě zhruba čtvrt hodiny stát přikrytý pokličkou. Pak už jen scedíte a necháte trochu vystydnout.

Ze šípků si můžete připravit rovněž tinkturu, která efektivně posiluje organismus, stejně jako sirup, což je lahodný pomocník pro posílení imunity. V neposlední řadě se lze zaměřit na recept na šípkový likér, v němž je sice alkohol, nicméně zároveň tu zůstávají zachovány účinné látky a vitamíny. Promrzlé plody jsou navíc využívány k výrobě vína. Do džemů a sirupů se používají i okvětní lístky, do čajů navíc listy a ze semen se vyrábí olej, který pomáhá udržovat pevnou strukturu vlasů.

Pěstování růže šípkové

Růže šípková není nijak náročná na pěstování, takže si ji můžete jednoduše vysadit, a to nejen kvůli léčivým účinkům jednotlivých částí, ale také jako okrasnou rostlinu. Ačkoli ji vyhovují slunná stanoviště, zároveň je mrazuvzdorná. Šípku vyhovuje propustná a zásaditá půda, přičemž postačuje normální zahradní substrát. Tento keř nemá ani žádné větší nároky na vlhkost, neboť mu celkově vyhovuje sucho. Ani v tomto ohledu proto není potřeba žádná speciální péče.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*