Kuklík městský: bylinka, která může pomoci při problémech s trávením a dalšími potížemi

Latinský název: Geum urbanum

Kuklík městský léčivá rostlina typická pro celou Evropu
Kuklík městský

Kuklík městský patří mezi rostliny, které nejsou příliš známé, přesto se jedná o léčivku se zajímavými vlastnostmi. Může nám např. pomoci při potížích s trávením a dalšími neduhy.  

Výskyt: kuklík městský roste po celém evropském kontinentu, vyjma úplného severu. Vyskytuje se ovšem i v Přední a Střední Asii a člověkem byl rozšířen rovněž do Austrálie a Severní Ameriky.

Popis a účinné látky: tento druh kuklíku, což je rod vytrvalých bylin z čeledi růžovitých, dorůstá do výšky až o 80 cm. Jedná se o trvalku, která disponuje přímou lodyhou a přízemními listy. Ve spodní části jsou listy trojčetné, v horní pak trojlaločné s velkými palisty. Až osmikvěté květenství, jež se objevují od května do srpna, má zlatožlutou barvu. Plodem jsou drobné nažky. Zejména v oddenku jsou přítomny fenolický glykosidy, třísloviny, hořčiny, oleje, silice, pryskyřice a další účinné látky.

Užitečné části: sbírán je oddenek, a to především na jaře a na podzim, ale někdy také kořen, který je možné louhovat ve víně (viz níže).

Jaké jsou léčivé účinky kuklíku městského?

Kuklík městský patří mezi rostliny, které nejsou příliš známé, přesto se jedná o léčivku se zajímavými vlastnostmi. Především má svíravé a dezinfekční účinky. Využitelná je pro zastavení krvácení (např. dásní), přičemž se může osvědčit i při zánětech sliznic (především střev, jícnu, žaludku a také při žaludečních vředech). Celkově pak působí kladně na trávicí soustavu. Posiluje totiž žaludek a účinkuje rovněž při průjmech, a to i při chronických potížích.

Existují však i další léčivé účinky kuklíku městského. Tak například bývá doporučován pro celkové posílení organismu, dále pro snížení teploty a ženám může pomoci i při děložních křečích. Nabízí se ovšem také zevní využití. Kulík totiž účinkuje při kožních zánětech, stejně jako při zanícených hemeroidech, a to při omývání postižených míst. Musíme ovšem doplnit, že obsahuje mírně toxické látky (geosid či eugenol), takže by se určitě neměl užívat dlouhodobě. Těhotné a kojící ženy by navíc případné využití měly konzultovat s lékařem.

Využití kuklíku městského

Kuklík městský se nejčastěji podává ve formě macerátu (výluh za studena). Často je navíc využíván nálev, jenž slouží k pití i ke kloktání, ale uplatnění nachází rovněž prášek z oddenku. K vnitřnímu i zevnímu použití potom slouží také tinktura. Především v dřívějších dobách byl navíc používán sušený oddenek i kořen, a to jako koření místo hřebíčku (výše zmíněný geosid má podobnou vůni). To zároveň nacházelo uplatnění i při výrobě alkoholických nápojů (piva, likérů nebo pálenek).

Pokud byste chtěli tuto bylinku vyzkoušet, máme pro vás recept na nálev z kuklíku městského. Zhruba 15 g sušeného oddenku zalijete 150 ml vroucí vody, necháte cca 10 minut louhovat a následně scedíte. Nálev byste měli užívat maximálně třikrát denně. Vyrobit si rovněž můžete sušený kořen louhovaný ve víně. Stačí jej naložit v poměru 60 g sušeného kořene na půl litru vína a směs nechat několik dní odležet. Následně je možné užívat při různých trávicích potížích.

Jak si kuklík městský vypěstovat?

Kuklík městský se často objevuje na zastíněných částech méně udržovaných zahrad a parků, a to ve městech, o čemž koneckonců vypovídá i jeho druhový název. Musíme ovšem poznamenat, že se velmi dobře kříží s dalšími druhy kuklíku, které se často pěstují jako okrasné rostliny. Pokud byste si chtěli kuklík městský sami vypěstovat, pak musíte vědět, že mu vyhovuje humózní, výživná půda, stejně jako polostín až stín a zároveň má vysoké nároky na vlhkost. Nezapomeňte tedy na pravidelnou zálivku.

Tip na závěr: pokud vás sužují potíže s trávicí soustavou, můžete vyzkoušet nejen tuto bylinku, ale také další přírodní léky, které pomáhají na průjem a lepší trávení. Takové pesto z medvědího česneku je navíc možné použít i k účinné jarní detoxikaci, které pomůže s celkovou očistou organismu. Ta bývá po zimních měsících velmi důležitá.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*