
Proskurník lékařský je nejen léčivkou, zároveň se totiž jedná o okrasnou rostlinu, byť ne zase tak známou, vše postupně…
Výskyt: proskurník pochází ze Středozemí, roste v řadě oblastí Asie a Evropy a vyskytuje se i v České republice. Nalézt jej ovšem lze také za Atlantikem.
Popis a účinné látky: jde o víceletou bylinu z čeledi slézovitých, která sice může být nižší než 1 m, nicméně někdy dorůstá do výšky i přes 150 cm. Lodyha je přímá, listy řapíkaté a střídavé a květy krátce stopkaté. Mají přitom světle růžovou až nafialovělou barvu. Proskurník lékařský obsahuje především slizy, ale také třísloviny, silice či flavonoidy.
Užitečné části: pro léčivé účinky jsou používány zejména kořen a listy, někdy ale také květy.
Léčivé účinky proskurníku lékařského
Jak jsme již uvedli, nejdůležitější složkou proskurníku lékařského jsou slizové látky, protože mají blahodárný vliv na leckteré neduhy. Tak například usnadňují vykašlávání a pozitivně působí na sliznice. Jedná se tedy o výtečného pomocníka při léčbě horních cest dýchacích. Vyzkoušet jej ostatně můžete při suchém a dráždivém kašli, ale také při zánětech průdušek.
Proskurník lékařský ovšem působí protizánětlivě i v rámci dalších částí těla. Doporučován kupříkladu bývá při zánětech močových cest a střev. Účinkovat by měl rovněž při průjmech, žaludečních vředech a dalších problémech trávícího ústrojí. Trápí-li vás např. nepříjemné pálení žáhy, tato byliny vám může pomoci. Při vnějším použití působí navíc kladně na hojení ran.
Jak proskurník lékařský použít?
Využívány bývají různé části této rostliny (viz výše), a to v rozmanitých formách. K zevnímu použití samozřejmě slouží teplé obklady. Z proskurníku bývá připravován rovněž sirup, ale nejčastěji pravděpodobně čaj. Na druhou stranu bývá za nejúčinnější formu léčivého nápoje považován macerát z kořene, kdy se účinné látky luhují za studena, a to po delší dobu.
Recept na macerovaný kořen proskurníku: 4 lžičky sušeného kořene, který by měl být ideálně sbírán na podzim od října do listopadu, zalijete 2 sklenicemi studené vody a necháte luhovat přes noc. Ráno přecedíte a před pitím můžete přihřát.
Proskurník si můžete jednoduše vypěstovat
Proskurník lékařský je nejen léčivkou, zároveň se totiž jedná o okrasnou rostlinu, byť ne zase tak známou. Ke klíčení by mělo docházet v chladu, takže optimálně byste jej měli zasadit na podzim (jde o mrazuvzdornou bylinu), a to do lehčí půdy. K úplnému vyklíčení dojde na jaře. Proskurník pak kvete v průběhu letních měsíců. Potřebuje ale dostatek světla a kvalitně prohnojenou půdu.
Fotogalerie:
Napište komentář