Zelený čaj: svěží a zdravý zdroj energie

Zelený čaj: zdraví a pěstování
Zelený čaj

Zelený čaj dnes začíná být nejoblíbenějším nápojem mezi čaji. Prochází totiž minimálními (průmyslovými) úpravami a navíc je svěží a zdravý.

Čaj je nápojem, který se vyrábí zpracováním listů čajovníku (Theaceae). Na druhou stranu bývají tímto pojmenováním nazývány i nápoje (např. lapacho, yerba maté či roiboos), jež pocházejí z jiných rostlin. Buď jak buď, ačkoli je čaj v západním světě konzumován už stovky let, během 20. století se mnozí obyvatelé Západu začali zaměřovat na jiné typy než v předchozích dobách. V Evropě byl v minulosti konzumován především černý čaj, který je při zpracování značně upravován, a to většinou průmyslově. Na tomto místě se ovšem zaměříme na zelenou variantu, jež prochází minimálními úpravami. Proto je považována za pravý čaj a zároveň se jedná svěží a zdravý nápoj.

Může nám pití zeleného čaje opravdu pomoci, jaké má vlastně účinky?

V asijském světě jsou zelené čaje ceněny odpradávna. Některé nálezy dokonce svědčí o tradici dlouhé takřka 5 000 let. Tyto čaje bývají často součástí různých obřadů, nicméně oblíbené jsou i pro své účinky. Předně obsahují velké množství chlorofylu a mají vynikající antioxidační účinky. Kromě tohoposilují organismus, kladný vliv mají na trávení a mohou nám pomoci i při některých běžných onemocněních (např. při nachlazení). Mluví se dokonce o pozitivních účincích zeleného čaje proti rakovině, ačkoli je to někdy zpochybňováno.

Jak asi většina lidí ví, listy čajovníku obsahují kofein. Dovedou nám tedy dodat energii. Kofein v zeleném čaji, jako je např. matcha, je navíc při konzumaci uvolňován postupně. Člověku proto nedá takovou „ránu“ jako kofein v kávě. Zelené čaje obsahují také teofylin, tzn. látku používanou při léčbě respiračních onemocnění. Ta se na druhou stranu v čajových listech vyskytuje jen ve stopovém množství. Museli byste jich tedy zkonzumovat opravdu hodně. Některých studie to ovšem nedoporučují, a to především těhotným ženám a osobám, které mají problémy se spánkem.

Upozorňujeme: zelený čaj obsahuje důležité minerální látky jako zinek, měď nebo draslík. Těhotné ženy by si jej tedy přeci jen měly občas dopřát. Naopak díky obsahu kofeinu, resp. theinu, což je čajové synonymum pro kofein, není vhodný pro děti a někdy není doporučován ani lidem, jež trápí ledviny, a to právě díky vysokému obsahu draslíku, který jim neprospívá.

Využití zeleného čaje

Samozřejmě záleží na tom, v jaké formě doma zelený čaj máte. Často si jej můžete pořídit jako prášek, který zalijete (horkou) vodou. Pokud byste doma měli listy zeleného čaje, ty by měly být rovněž zalévány vodou, jež prošla varem. Před zalitím však bývá doporučováno, nechat ji alespoň částečně vychladnout (na 70 až 80 °C). Listy lze navíc využít pro více nálevů. Příprava se v každém případě liší dle konkrétního typu. Doplňme, že zelený čaj nemusíte používat pouze k přípravě horkého nápoje. Může se totiž také stát součástí některých smoothie.

Využít ho můžete rovněž při přípravě pokrmů. Doma si kupříkladu můžete vytvořit zmrzlinu ze zeleného čaje. Součástí tohoto receptu bývá obvykle již zmíněná matcha, která se prodává ve formě prášku. Navíc ovšem musíte použít mléko, moučkový cukr, žloutek, smetanu a vanilový lusk, takže se rozhodně nejedná o nejzdravější recept pod sluncem, na druhou jde o perfektní (nejen) letní osvěžení. V každém případě ovšem můžete použít rovněž vlašské ořechy nebo mátu.

Lze čajovník pěstovat doma?

Ano, čajovník si můžete vypěstovat v interiéru jako pokojovou rostlinu, a to buď ze semen či ze sazenic, které je nutné zasadit do samostatných květináčů. Čajovníku se v každém případě daří na světlejších místech, ačkoli mu přímé sluneční paprsky příliš neprospívají. V zimě každopádně zvládne i teplotu okolo 15 °C. Čajovník je vhodné pěstovat v rašelině a pravidelně zalévat. Na druhou stranu byste měli vědět, že nemá v oblibě vápník a „netyká“ si ani s přemokřenou půdou. Těmto vlivům se tedy při případném pěstování určitě vyvarujte.

Sdílet příspěvek:

Kopřivová mast (recept) – využijte účinky kopřivy

Oleje, masti a tinktury
17/03/2019 Katerina 0
Kopřiva je jednou z nejznámějších bylinek v České republice, má celou řadu pozitivních účinků na lidské tělo. Působí povzbudivě na metabolismus a má antirevmatické či antivirové účinky. Jedná se zároveň o oblíbenou bylinku očistné kůry. Kopřiva také [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*