Lípa srdčitá: národní strom Čechů s léčivými účinky

Latinský název: Tilia cordata

Lípa srdčitá na Příbramsku

Lípa srdčitá je odedávna používaná pro své léčivé účinky, které jsou velmi variabilní.

Výskyt: původní domovinou lípy srdčité, která se nazývá rovněž lípa malolistá, je nutné hledat v Evropě, kde roste až po západ Sibiře. Typická je rovněž u nás, kde bývá vysazována i v parcích či alejích. Lípa je dokonce naším národním stromem, což platí i pro další slovanské národy.

Popis a účinné látky: jde o opadavý strom z čeledi slézovitých, který může dorůstat do výšky i přes 30 metrů. Disponuje statným kmenem a košatou korunou, kterou tvoří větve a řapíkaté a srdčité listy (odtud ostatně druhový název). Nažloutlé květy, jež mají výraznou vůni, se objevují pouze v kratším období od konce června do července. Plodem je kulovitý oříšek. Lípa srdčitá obsahuje mnoho účinných látek jako např. slizové polysacharidy, flavonoidy, třísloviny, silice nebo saponiny.

Užitečné části: pro léčivé účinky jsou používány zejména květy s listenem.

Léčivé účinky lípy srdčité

Lípa srdčitá je odedávna používaná pro své léčivé účinky, které jsou velmi variabilní. Její květy mohou zklidňovat (např. při nervovém vypětí) a pomoci lidem, jež trpí hypertenzí(vysokým krevním tlakem). Kladně ovšem působí na celý kardiovaskulární systém, protože zároveň ředí krev, zpevňují cévy a především dokážou snižovat škodlivý LDL cholesterol a fungují také při ateroskleróze (kornatění tepen). Navíc poměrně účinně zabraňují křečím, takže pokud jimi trpíte, nabízí se toto řešení.

Čaj z květů lípy srdčité je velmi účinný při chřipce, protože dokáže snižovat horečku, vyvolává pocení (působí diaforeticky), rozpouští hleny a působí i proti kašli, takže účinkuje rovněž v průběhu nachlazení. Lípa je navíc doporučována jako prevence proti angíně pectoris. Pozitivně působí také na trávicí soustavu, jejíž činnost reguluje. Navíc se jedná o vhodný prostředek ke zmírnění potíží s ledvinami a močovým měchýřem. Užívat ji lze rovněž vnějšně, a to při vyrážkách či bodnutí hmyzem.

Využití jednotlivých částí lípy srdčité

Kromě květů jsou kvůli léčivým účinkům používány rovněž listy. V kombinaci s vínem je lze přikládat na popáleniny. Navíc se využívá rovněž dřevo (např. v řezbářství) a lýko (výroba provazů apod.). Na tomto místě se však budeme nadále zabývat květy. Z nich se dá připravit zdravý čaj a jejich nektar sbírají včely, takže uplatnění nachází i lipový med. Ten se dá použít k namazání na chleba či v různých salátech. Navíc jej lze využít na místo cukru, protož jde o jeho zdravější alternativu.

Recept na vlastní lipový med: půl kg květů z lípy srdčité namočíte do 4 litrů vody a necháte přes 24 hodin louhovat se 4 lžičkami kyseliny citrónové. Následně scedíte přes plátno a dáte vařit. Přidáte 2,5 kg cukru (optimálně hnědého), občas zamícháte a čekáte, dokud směs nezhoustne.

Pěstování lípy srdčité

Lípě srdčité se v našich podmínkách daří, takže si ji lze i vysadit. Co se týče půdy, ideální je hlinitá či jílovitá. Zároveň by měla být zásaditá, případně mírně kyselá. Tento strom vyžaduje i mírně vlhké nebo mírně suché prostředí, které by mělo být optimálně mimo městskou zástavbu, protože mu příliš nevyhovuje znečištění. Vyžaduje naopak polostinná či slunná stanoviště. K množení přitom dochází za pomoci semen. Doplňme, že lípa srdčitá se může dožívat 600 let, ale některé (např. Žeberská) žijí i přes 700 let!

Sdílet příspěvek:

Jak si doma udělat ,,cukr,, ze stévie?

Koření a kuchyně
14/06/2017 Petr Sivok 0
Jak jsme již psali v tomto článku, stévie je často označováno jako zdravější sladidlo pomáhající například při hubnutí, jak ale z rostliny udělat hotový produkt vhodný využívat jako náhražka cukru? Fáze 1: vypěstování nebo nákup [...]

Karob – mlsání nemusí být nutně nezdravé

Superpotraviny
08/05/2019 Petr Jiránek 0
Karob je plodem stálezeleného stromu, který nese botanický název rohovník obecný (Ceratonia siliqua). Ačkoli se pomalu, ale jistě dostává do obecného povědomí, stále se najde mnoho lidí, kteří tento název asi nikdy neslyšeli. Karob byl [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*