Rulík zlomocný – rostlina velmi jedovatá, a přesto léčivá

Latinský název: Atropa bella-donna

Rulík zlomocný

Rulík patří mezi nejjedovatější rostliny Evropy, za což „vděčí“ především alkaloidu L-hyoscyaminu. Při požití má negativní vliv na nervový systém, zároveň zastavuje dech a utlumuje srdeční činnost. Jedná se tedy o velmi nebezpečnou rostlinu – zároveň však využíván i pro své pozitivní účinky, jaké?

Výskyt: rulík roste na většině území evropského kontinentu, tedy i v České republice.

Popis a účinné látky: jedná se o vytrvalou rostlinu z čeledi lilkovitých. Ačkoli může být vysoká pouze 50 cm, někdy dorůstá až do výšky přes 1,5 metru. Její lodyha je statná. Listy jsou střídavé, kopinatě vejčité až elipsovité. Květy rulíku zlomocného mají hnědofialovou barvu a vyskytují se od května do července, občas až do srpna. Plodem jsou černé bobule. Mezi nejvýznamnější obsahové látky patří glykosidy a alkaloidy.

Užitečné části: v léčitelství jsou používány sušené listy a kořen.

Rulík jako prudce jedovatá rostlina

Rulík patří mezi nejjedovatější rostliny Evropy, za což „vděčí“ především alkaloidu L-hyoscyaminu. Při požití má negativní vliv na nervový systém, zároveň zastavuje dech a utlumuje srdeční činnost. Jedná se tedy o velmi nebezpečnou rostlinu. Jedovaté jsou přitom všechny její části. Tyto účinky byly přitom známy již ve středověku. Není tedy divu, že se jednalo o důležitou součást řady evropských čarodějných přípravků. Stejně jako jiné rostliny v jiných částech světa totiž vyvolává halucinace.

Léčivé účinky rulíku zlomocného

Kromě výše zmíněného využití byl rulík již od starověku znám pro své účinky na velikost zorniček. Dívky si jej tedy vtíraly do očí, aby vypadaly krásně (bella donna znamená italsky „krásná paní“). Nikterak přitom nedbaly na skutečnost, že to mělo negativní vliv na jejich zrak. Buď jak buď, i dnes je z této rostliny ze stejných důvodů získáván atropin, který se používá při výrobě atropinových kapek. Ten je používán k rozkapání očí před jejich vyšetřením.

Rulík zlomocný je využíván i z jiných důvodů. Předně uvolňuje křeče hladkého svalstva, a to zejména v oblasti průdušek, žaludku či trávícího traktu. V tomto ohledu je však většinou používán v kombinaci s analgetiky. Kromě toho jsou uváděny i další pozitivní účinky na lidské zdraví. Kladně prý působí na astma, prudkou horečku, černý kašel, kožní choroby a uplatnění nachází i při léčbě nervových onemocnění. Zmiňován je rovněž v souvislosti s Parkinsonovou chorobou.

Doporučujeme: vzhledem ke všem zmíněným skutečnostem rulík zlomocný nikdy nepoužívejte bez konzultace s odborníkem! Je nutné využívat na lékařský předpis a za dozoru lékaře!

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*