Řečík lentíšek (masticha): účinkuje na žaludeční vředy a zlepšuje dech

Latinský název: Pistacia lentiscus

Řečík lentíšek (zdroj: Samphotostock.cz)

Řečík lentíšek je strom či keř, ze které se získává pryskyřice nazývaná masticha. Z ní se přitom vyrábí esenciální olej, jež má pozitivní zdravotní účinky.

Výskyt: řečík lentíšek se vyskytuje na jihu Evropy, severu Afriky a v jihozápadní Asii, tedy převážně ve středomořské oblasti. Vyhovují mu tedy zdejší podmínky.

Popis a účinné látky: jedná se o stálezelený strom či keř z čeledi ledvinovníkovitých, který dorůstá do výšky maximálně 5 m. Jeho listy jsou kopinatého až vejčitého tvaru. Květy tvoří hrozny a mají načervenalou či žlutou barvu. Plodem je peckovice. Kůra přitom obsahuje pryskyřici, jíž se říká masticha a obsahuje desítky účinných látek.

Užitečné části: využívána je právě pryskyřice.

Masticha a léčivé účinky

Masticha nacházela uplatnění už ve starověku, takže její léčivé účinky jsou známy dlouhodobě. Pozitivně působí např. na trávicí soustavu, když může zmírňovat bolesti a záněty žaludku. Dokonce je uváděna v souvislosti se žaludečními vředy, neboť redukuje přítomnost bakterie Helicobacter pylori. Navíc působí i proti pálení žáhy a podporuje aktivitu tlustého střeva.

Masticha se navíc od pradávna využívá jako přírodní žvýkačka, která dokáže osvěžit dech. Zmínit ovšem musíme také její antibakteriální a antiseptické vlastnosti. Zároveň ji lze vyzkoušet jako účinné antimykotikum působící proti kvasinkám a plísním. Působí rovněž dezinfekčně a doporučována bývá i při léčbě ekzémů a dalších kožních onemocnění. Podporuje také vykašlávání.

Využití mastichy

Z mastichy se procesem destilace vyrábí účinný esenciální olej, který si můžete bez problémů pořídit. Využít ho přitom lze nejen při přípravě pokrmů, ale také domácí kosmetiky nebo ústní vody na vyplachování. Ovšem pozor! Není určen pro děti a je doporučováno ho uchovávat mimo jejich dosah. Jinak se z mastichy průmyslově vyrábějí likéry jako např. Skinos Mastiha.

V českých obchodech si je možné pořídit také kapsle, stejně jako žvýkačky nebo zubní pasty. Z pryskyřice se ovšem vyrábějí rovněž krystaly, které můžete využít v kuchyni mnoha různými způsoby, přičemž je lze např. nastrouhat jako muškátový oříšek. Uplatnění mohou nacházet např. v kombinaci s olivovým olejem, do kterého krystaly naložíte a následně můžete danou směs využívat při přípravě pokrmů.

Řečík lentíšek a pěstování

Výrobou mastichy je dnes známý především řecký ostrov Chios. Samotné pěstování řečíku lentíšku, který je mimochodem příbuzný s řečíkem pistáciovým (plodem je pistácie), je opravdu snadné. Rozmnožuje se odnožemi, když se odřízne větev, jež se zatlačí jemně do země. Jinak nepotřebuje v podstatě žádnou péči. Jen v horkých létech je doporučováno zavlažování.

Doporučujeme: existují i další pryskyřičné produkty, které jsou velmi zajímavé svými účinky na lidské zdraví. Některé dokonce nevyrábějí lidé. Jedná se především o propolis, což je včelí výrobek, který efektivně účinkuje vnitřním i vnějším způsobem.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*