Meruňka japonská plodí „švestičky“, z nichž se vyrábí umeboshi a umeocet

Latinský název: Prunus mume

Meruňka japonská (zdroj: Samphotostock.cz)

Meruňka japonská je strom, který plodí švestičky ume. Ty jsou zdrojem mnoha cenných látek a navíc se z nich vyrábí umeboshi a umeocet.

Výskyt: meruňka japonská pochází z Východní Asie. Navzdory názvu je pravděpodobně její původní domovinou jihovýchodní Čína, odkud se rozšířila do dalších oblastí, a to nejen Orientu.

Popis a účinné látky: jedná se o opadavý strom z čeledi růžovitých, který dorůstá do výšky maximálně 10 m. Disponuje hustými větvemi, na nichž se vyskytují vejčité či eliptické listy. Květy jsou typické výraznou vůní, přičemž mají růžovou, načervenalou či bílou barvu. Plodem jsou peckovice (zvané ume) žluté nebo načervenalé barvy a se žlutou dužinou. Obsahují přitom proteiny, tuky a minerální látky, a to ve velkém množství.

Užitečné části: využívány jsou především plody.

Léčivé účinky švestiček ume

Švestičky ume (ve skutečnosti meruňky) jsou tradiční součástí mnoha východoasijských medicín. Produkty z ní (např. umeboshi nebo umeocet) mohou mít kladný vliv např. na trávicí soustavu a působí i při zažívacích obtížích, když mohou pomoci při žaludečních vředech, zánětlivých onemocněních (včetně gastritidy) i proti střevním parazitům. Navíc podporují chuť k jídlu.

Plody meruňky japonské působí také proti překyselení organismu, neboť působí zásaditě. Většina běžných potravin v západním světě přitom zakyseluje, takže tato vlastnost je velmi důležitá. Pozitivně působí i na játra a pomáhat mohou také při únavě. Kladný vliv mají podle všeho i na imunitu (obranyschopnost organismu) a podílet se mohou rovněž na zpomalení stárnutí.

Využití ume v kuchyni

Ume se ve Východní Asii odedávna používají k výrobě šťáv, sirupů, likérů, džemů anebo různých dochucovadel. Kromě toho se nezralé plody meruňky japonské nakládají do soli, cukru a koření a jsou známé jako umeboshi. Seženete je přitom i v českých obchodech, kde je ještě běžnější umeocet, který vzniká při jejich fermentaci a používá se jako zálivka do salátů a dochucovadlo různých pokrmů.

Pokud byste jej chtěli také vyzkoušet, máme pro vás recept na slané ořechy a semínka v umeoctu. Ideální je přitom použít mandle, které mohou být perfektní např. společně s dýňovými semínky. Tyto suroviny stačí na sucho opražit, zalít lžíci daného dochucovadla a nechat jej vypařit. Na mandlích a dýňových semínkách se následně vytvoří bílý povlak. Pak máte hotovo, necháte vystydnout a můžete zdravě mlsat.

Meruňka japonská a pěstování

Meruňka japonská není jen zdrojem plodů s léčivými účinky a využitím v kuchyni, ale zároveň se jedná o krásný strom, a to především v době květu. Dařit se ji přitom může i v českém prostředí. Jedná se o nenáročnou rostlinu, která se množí semeny či řízky a nejvíce jí vyhovují slunná stanoviště. Prosperovat přitom bude především v dobře propustné půdě.

Tip na závěr: pokud byste chtěli používat i další zdravá ochucovadla, doporučit vám můžeme např. sečuánský pepř, což je koření, které zahřeje během chladných měsíců. Vyzkoušet ovšem lze také černou sůl, jež může veganům nahradit chuť vajec, přičemž má kladný vliv na zažívání.

Sdílet příspěvek:

Herbář: fakta, historie, postup k vytvoření

Herbáře
21/10/2016 Petr Sivok 0
Každý milovník rostlin by měl mít doma vlastní herbář. Jistě, dnes naleznete spoustu obrázků rostlin a příslušné informace v mnoha knihách i na internetu, mnoho lidí však dává stále přednost vlastní tvůrčí aktivitě. Potupně vám [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*