Citroník japonský (kumquat): ovoce s vysokým obsahem vitamínu C

Latinský název: Citrus japonica

Kumquat (zdroj: Samphotostock.cz)

Citroník japonský je keř či strom, jehož plody jsou nazývány kumquat. Jedná se o citrusové ovoce, které zaujme svou chutí i léčivými účinky.

Výskyt: citróník japonský pochází (kupodivu) z Číny, ale dlouhodobě se pěstuje i v dalších částech Východní, Jihovýchodní a Jižní Asie. Do Evropy a Severní Ameriky se ovšem dostal až v 19. století.

Popis a účinné látky: jedná se stálezelené keře či menší stromy z čeledi routovitých, které dorůstají do výšky maximálně 4,5 metru. Větve jsou husté a někdy se na nich vyskytují trny. Listy jsou tmavé a leskle zelené. Květy se podobají další citrusům a mají bílou barvu. Jejich plody jsou ovoce, kterému se říká kumkvat (kumquat). To obsahuje mnoho účinných látek jako např. vitamín C, čímž se neliší od dalších citrusových plodů, ale vyskytují se v něm také jiné vitamíny, jakož i minerály a vláknina.

Užitečné části: uplatnění nacházejí právě plody.

Kumquat a léčivé účinky

Kumquat se v Asii dlouhodobě konzumuje jako zdraví prospěšné ovoce. Vzhledem k vysokému obsahu vitamínu C má např. pozitivní vliv na imunitu (obranyschopnost organismu), což je důležité při obraně proti působení patogenů, jako jsou viry nebo bakterie. Plody citroníku japonského mají navíc málo kalorií, takže se mohou stát součástí jídelníčku i při redukčních dietách.

Kumkvat má antioxidační vlastnosti, takže nás chrání také proti působení volných radikálů. Zároveň stimuluje růst nových buněk a využít je lze také pro detoxikaci organismu, když např. pomáhá očistě od toxinů a těžkých kovů. Kladně působí rovněž na psychiku, neboť prospívá nervovému systému. Může tedy pomáhat při depresivních stavech, podrážděnosti a nervozitě.

Kumkvat v kuchyni

Dužina i slupka, která se rovněž konzumuje, jsou oranžové, ovoce má vejčitý tvar a výrazné aroma. Je nicméně mírně nahořklé, což nemusí sedět úplně každému. Kumquat je možné konzumovat v syrovém stavu, ale přidat jej lze i do ovocných salátů. Používá se navíc i při pečení masa. Uplatnění nachází rovněž při výrobě nápojů jako např. koktejlů. Na ostrově Korfu se z něj navíc připravuje alkoholický likér.

Kumkvat si lze pořídit čerstvý, ačkoli jej ve své nabídce nemají ani zdaleka všechny obchody. Naopak jej budete shánět dosti těžko, nicméně sehnat lze. Častěji na něj však narazíte v sušené formě, a to někdy i cukrem. Při konzumaci jej můžete smíchat s dalšímu sušenými plody ovoce, případně s ořechy. Připravit si ho přitom lze např. v čokoládě, kdy si jej nepochybně zamilují i děti, pro které je dostatečný příjem vitamínu C velmi důležitý,.

Pěstování citroníku japonského

Citroník japonský je subtropický strom či keř. Vyžaduje tedy slunná stanoviště a daří se mu v oblastech s horkými léty (25 až 38 °C). Preferuje rovněž výživnou půdu a nic nezkazíte ani pravidelnou zálivkou. Poněkud překvapivé je, že rostlina vyžaduje chladné přezimování. Vydrží přitom mráz do -10 °C, takže v teplejších zimách se o jeho přežití netřeba obávat.

Upozorňujeme: do čeledi routovitých patří i další méně známé citrusové plody, které mají kladný vliv na naše zdraví a dají se v určité formě sehnat i v českých obchodech. Jedná se např. o Buddhovu roku (bushukan), nebo o přeci jen o dost známější ovoce zvané pomelo.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*