Lucuma: exotické ovoce, jež lze využít jako zdravé sladidlo

Latinský název: Pouteria lucuma

Lucuma (zdroj: samphotostock.cz)

Lucuma je ovoce, které je dnes často řazeno mezi superpotraviny. Mletý prášek můžete kupříkladu využít jako zdravé sladidlo, jež představuje výtečnou alternativu cukru.

Výskyt: strom s názvem Pouteria lucuma původně pochází z Jižní Ameriky a v této oblasti je i velmi dlouho pěstován, a to především v Peru a Ekvádoru.

Popis a účinné látky: Pouteria lucuma je stále zelený strom z čeledi zapotovitých, jenž může dorůstat do výšky až 20 m. Má šedavě hnědou kůru a listy jsou jednoduché, vejčité až kopinaté. Květy mají bílou či nazelenalou barvu a plodem je ovoce, jehož dužina je sytě žlutá. Obsahuje přitom mnoho účinných látek, mezi kterými můžeme jmenovat vitamíny (A, B nebo C), minerály (draslík, vápník či železo), nenasycené mastné kyseliny nebo vlákninu.

Užitečné části: využívány jsou především plody.

Léčivé účinky lucumy

Lucuma je v současné době řazena mezi tzv. superpotraviny, protože člověku může pomoci s mnoha neduhy. Často jsou např. zmiňovány její antioxidační vlastnosti, takže chrání organismus proti aktivitě volných radikálů. Kladný vliv má rovněž na kardiovaskulární soustavu, když pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, pozitivně působí na srdeční činnost a prospívá i cévám.

Lucuma může podporovat funkci mozku a nervového systému. Kladně působí rovněž na trávení, protože má vliv na metabolismus. Jedná se rovněž o zdroj energie a působí proti únavě. Hovoří se o ní rovněž v souvislosti s lepší imunitou a na lidské tělo působí i zevně, neboť může mít pozitivní vliv na kvalitu pokožky a hodí se rovněž k lepšímu hojení drobných poranění.

Využití v kuchyni

Lucuma je v Jižní Americe používána při přípravě dortů, dezertů, kaší anebo ovocných koktejlů. V českých obchodech nicméně toto ovoce čerstvé s největší pravděpodobností neseženete. Pořídit si ovšem můžete mletý prášek, který má jasně žlutou barvu. Ten lze využít jako zdravé sladidlo, neboť disponuje jemně nasládlou chutí. Uplatnění pro něj můžete nalézt ve smoothie, koktejlech, ale také při přípravě sladkých pokrmů.

Máte-li rádi sladké a zároveň chcete žít zdravě, můžete si připravit zdravé a svěží smoothie. Nejprve dejte zmrazit jeden banán. Následně jej dejte do nádoby, a to společně se 3 lžičkami prášku z lucumy, 1 šálkem kokosového mléka, 3 datlemi, 1 lžičkou skořice a dření ze čtvrtiny vanilkové lusku. Obsah rozmixujte do hladka a pak už můžete podávat, a to ozdobené čerstvě nakrájeným ovocem. Nápoj chutná dětem i dospělým.

Pěstování

Pouteria lucuma pochází z Jižní Ameriky, kde se dodnes také hojně pěstuje. To ovšem platí i pro další tropické a subtropické oblasti. Tento strom se rozmnožuje semeny a samozřejmě mu nejvíce vyhovuje teplé počasí. Na druhou stranu snese i nižší teploty. Podstatné je ovšem slunné stanoviště, protože světelné záření k růstu nezbytně potřebuje. Strom přežije sucha, vyhovuje mu však častější závlaha.

Sdílet příspěvek:

Hřib kovář jako jedovatá houba? Chyba lávky!

Herbář hub
17/08/2021 Petr Sivok 1
Hřib kovář je některými lidmi považován za jedovatou či minimálně nejedlou houbu. Ačkoli to není úplný nesmysl, skutečnost je poněkud jiná. Výskyt: hřib kovář je u nás velmi rozšířený, neboť dobře snáší různé nadmořské výšky, [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*