Dračí krev: zázračná medicína z povodí Amazonky a úbočí And

Strom Croton lechleri ze kterého se získává dračí krev
strom Croton lechleri

Povodí Amazonky a úbočí And jsou domovem nekonečného množství rostlin, z nichž mají mnohé blahodárné účinky na lidské zdraví. V těchto oblastech Jižní Ameriky roste rovněž strom s názvem Croton lechleri, který má poměrně specifický vzhled. Vysoký může být až 20 metrů, ale jinak je velmi štíhlý, když jeho průměr nebývá větší než 30 cm. Ještě větší překvapení ovšem zažijete, když do něho říznete nožem – vytéká z něj totiž míza červené barvy, takže to vypadá, že strom krvácí. Proto ostatně tato tekutina dostala název Sangre de Drago („Dračí krev“).

Léčivé účinky dračí krve

Míza ze stromu Croton lechleri je po tisíciletí vysoce ceněna domorodými obyvateli jihoamerického kontinentu, kteří ji využívali na mnoho zdravotních potíží. O jejich léčivých účincích ostatně psal také španělský misionář Bernabé Coho. Z pohledu moderní vědy dračí krev skutečně obsahuje mnoho účinných látek. Jedná se o alkaloidy taspin a betanin, organické a nenasycené mastné kyseliny, éterické oleje, flavolany, fenoly, taniny nebo lignany.

Dračí krev může být používána zevně, a to k potírání postiženého místa. Podporuje např. hojení ran při různých poraněních. Zastavuje krvácení, urychluje jejich uzavření a ulevuje od bolesti. Vyzkoušet ji můžete při řezných poraněních či škrábancích, stejně jako při bodnutí hmyzem. Využití se nabízí rovněž při kožních problémech (akné, ekzémy či bércové vředy) a účinkovat může i při hemoroidech. Míza nachází uplatnění také v souvislosti se záněty, a to především dásní a dutiny ústní.

Dračí krev lze užívat také vnitřně. Pokud máte kupříkladu potíže s imunitou, pomůže vám s jejím posílením. Dále bývá oceňována pro pozitivní vliv na trávicí soustavu, neboť podporuje vyprazdňování. Účinkuje ale také při různých obtížích jako při žaludečních vředech a zánětech, případně při střevních problémech. Dračí krev působí rovněž antiviroticky a antibakteriálně, takže má kladný vliv při virózách nebo nachlazení. Navíc stabilizuje hladinu krevního cukru.

Upozorňujeme: rudou mízu strom Croton lechleri vylučuje kvůli ochraně a k hojení. Jejím léčivým účinkům se tedy nelze divit. Na druhou stranu jde o skutečně silnou přírodní látku, takže nepřekračujte doporučené denní dávkování. Dračí krev navíc není doporučována dětem, těhotným a kojícím ženám, stejně jako osobám se závažným onemocněním ledvin a jater.

Kde si dračí krev pořídit?

Pokud chcete využít blahodárné účinky dračí krve, pochopitelně se nemusíte vydávat prodírat přímo ke zdroji do povodí Amazonky ani vystoupat na úbočí And. V současné době si lze i v České republice pořídit dračí krev ve formě kapek. Ale pozor, mělo by se jedna to o 100% extrakt z mízy stromu Croton lechleri! Tento produkt každopádně seženete v mnoha kamenných i internetových lékárnách, kde je často nabízen jako doplněk stravy.

Sdílet příspěvek:

2 komentáře

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*