Goji (kustovnice čínská) – hojně využívaná rostlinka v tradiční čínské medicíně

Latinský název: Lycium chinense

Goji (či godži) jsou ovocné plody dvou příbuzných keřovitých rostlin – kustovnice čínské (Lycium chinense) a kustovnice cizí (Lycium barbarum). Jejich původ je přitom nutné hledat na asijském kontinentu. Pěstována je především v Číně, ale také v Japonsku či Koreji. Nalézt ji lze ovšem i ve Střední Asii. Goji v každém případě obsahuje mnoho účinných látek. Jedná se o polysacharidy, karotenoidy, aminokyseliny, flavonoidy, vitamíny (zejména vitamín C), řadu stopových minerálů, mastné kyseliny (např. kyselinu linolovou), steroidy apod.

Blahodárné účinky kustovnice čínské

Kustovnice čínská patří mezi rostliny hojně využívané v tradiční čínské medicíně, neboť údajně dokáže zpomalit proces stárnutí a prodloužit život. Zhruba v posledních dvou desetiletích se stalo goji velmi populární i v Evropě a Severní Americe, neboť jeho blahodárný vliv na lidské zdraví byl potvrzen také na Západě. Velmi rychle si tedy získalo pověst „superpotraviny“ s celou řadou léčivých účinků. V současné době zkrátka spadá mezi nejznámější produkty přírodní medicíny.

Plody kustovnice cizí a čínské stimulují imunitní systém, takže mají pozitivní vliv na obranyschopnost organismu. Zároveň se jedná o silný antioxidant. Dále snižují krevní tlak, zlepšují krevní obraz, paměť a posilují činnost jater a ledvin. Kladně působí také na zrak či trávící systém. Máte-li navíc problémy s vysokým cholesterolem anebo s hladino cukru v krvi, kustovnice čínská či cizí je rostlinou, která vám může pomoci. Pozitivně však působí i na psychiku a podporuje sexuální funkce.

Kromě mnoha dalších kladných vlivů, musíme zmínit rovněž protirakovinné působení goji, které je prokázáno i výzkumem. Jeho konzumace je navíc vhodná také při léčení této zákeřné choroby. Netřeba se přitom obávat žádných zásadních vedlejších účinků. Plody kustovnice ovšem nejsou doporučovány v průběhu krvácivých onemocněních a hypoglykémie.

Nemělo by se užívat ani s léky na ředění krve. Ojediněle mohou být zaznamenány alergické reakce a kvůli stimulujícím účinkům na dělohu není doporučováno ani v těhotenství.

Kustovnice čínská
Kustovnice čínská čerstvě rozkvetlá

Jak vlastně goji používat a denní dávka?

Jak už jsme uvedli, goji je známo hlavně v Asii. Čím dál více se ovšem dostává i k nám. Kde jej tedy zakoupit? Určitě v každém obchodě se zdravou výživou a v některých e-shopech. Pomalu, ale jistě si navíc nachází cestu také na regály supermarketů. Goji lze konzumovat sušené. Pořídit si však můžete také čaj z kustovnice, případně čajovou směs, jíž je součástí. Existují přitom rovněž tablety, sirupy či džusy. Co se týče denní dávky, pro pozitivní účinky by mělo stačit cca 10 až 30 gramů.

  • 20
  •  
  •  
  • 4
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*