Goji (kustovnice čínská) – hojně využívaná rostlinka v tradiční čínské medicíně

Latinský název: Lycium chinense

Goji (či godži) jsou ovocné plody dvou příbuzných keřovitých rostlin – kustovnice čínské (Lycium chinense) a kustovnice cizí (Lycium barbarum). Jejich původ je přitom nutné hledat na asijském kontinentu. Pěstována je především v Číně, ale také v Japonsku či Koreji. Nalézt ji lze ovšem i ve Střední Asii. Goji v každém případě obsahuje mnoho účinných látek. Jedná se o polysacharidy, karotenoidy, aminokyseliny, flavonoidy, vitamíny (zejména vitamín C), řadu stopových minerálů, mastné kyseliny (např. kyselinu linolovou), steroidy apod.

Blahodárné účinky kustovnice čínské

Kustovnice čínská patří mezi rostliny hojně využívané v tradiční čínské medicíně, neboť údajně dokáže zpomalit proces stárnutí a prodloužit život. Zhruba v posledních dvou desetiletích se stalo goji velmi populární i v Evropě a Severní Americe, neboť jeho blahodárný vliv na lidské zdraví byl potvrzen také na Západě. Velmi rychle si tedy získalo pověst „superpotraviny“ s celou řadou léčivých účinků. V současné době zkrátka spadá mezi nejznámější produkty přírodní medicíny.

Plody kustovnice cizí a čínské stimulují imunitní systém, takže mají pozitivní vliv na obranyschopnost organismu. Zároveň se jedná o silný antioxidant. Dále snižují krevní tlak, zlepšují krevní obraz, paměť a posilují činnost jater a ledvin. Kladně působí také na zrak či trávící systém. Máte-li navíc problémy s vysokým cholesterolem anebo s hladino cukru v krvi, kustovnice čínská či cizí je rostlinou, která vám může pomoci. Pozitivně však působí i na psychiku a podporuje sexuální funkce.

Kromě mnoha dalších kladných vlivů, musíme zmínit rovněž protirakovinné působení goji, které je prokázáno i výzkumem. Jeho konzumace je navíc vhodná také při léčení této zákeřné choroby. Netřeba se přitom obávat žádných zásadních vedlejších účinků. Plody kustovnice ovšem nejsou doporučovány v průběhu krvácivých onemocněních a hypoglykémie.

Nemělo by se užívat ani s léky na ředění krve. Ojediněle mohou být zaznamenány alergické reakce a kvůli stimulujícím účinkům na dělohu není doporučováno ani v těhotenství.

Kustovnice čínská
Kustovnice čínská čerstvě rozkvetlá

Jak vlastně goji používat a denní dávka?

Jak už jsme uvedli, goji je známo hlavně v Asii. Čím dál více se ovšem dostává i k nám. Kde jej tedy zakoupit? Určitě v každém obchodě se zdravou výživou a v některých e-shopech. Pomalu, ale jistě si navíc nachází cestu také na regály supermarketů. Goji lze konzumovat sušené. Pořídit si však můžete také čaj z kustovnice, případně čajovou směs, jíž je součástí. Existují přitom rovněž tablety, sirupy či džusy. Co se týče denní dávky, pro pozitivní účinky by mělo stačit cca 10 až 30 gramů.

Přidat na Seznam.cz
  • 12
  •  
  •  
  • 4
  •  
  •  
  •  
  •  

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*