Křemelina – hornina, která vám pomůže se střevními problémy a posílí imunitu

Latinský název: Diatomaceae

Diatomaceae neboli křemelina
Křemelina

Křemelina (někdy nazývaná též diatomit) patří mezi novinky trhu se zdravou výživou. V přírodě se ale už nějaký ten pátek vyskytuje. Jedná se totiž o sypkou horninu, jíž tvoří z větší části opálové schránky rozsivek (diatomaceae). Jde o jednobuněčné řasy, z nichž nejstarší se objevily již ve spodní křídě, tedy zhruba před 145 a 100 miliony let. Křemelinu člověk využívá už drahně let k různým účelům, v současné době se ovšem o ní začíná stále častěji mluvit v souvislosti s jejími zdravotními účinky.

S čím vším nám může křemelina pomoci?

Křemelina obsahuje celou řadu minerálních látek a stopových prvků. Jak už ale napovídá sám název, nejvíce je zastoupen křemík (resp. oxid křemičitý). Nedostatek tohoto minerálu může mít negativní vliv na lidské zdraví, naopak jeho dostatečný příjem nám prospívá. V křemelině se navíc vyskytují rovněž vápník, draslík, železo či hořčík, tedy prvky, které lidskému organismu rovněž pomáhají.  

Křemelina pozitivně působí zejména na imunitní systém, takže zvyšuje obranyschopnost organismu. Dále čistí trávící ústrojí, hodí se tedy pro celkovou detoxikaci organismu. Navíc zlepšuje i funkčnost střev napomáhá k očistě stěny střeva od hlenu a plísní, napomáhá zbavování vnitřních parazitů, bakterií, hub a těžkých kovů). Když k tomu připočteme, že zároveň pomáhá metabolismu, asi příliš nepřekvapí, že může pomoci i lidem, které sužují nadbytečné kilogramy a chtěli by shodit.

Někdy se o této hornině hovoří i v souvislosti s prevencí kardiovaskulárních chorob, neboť by dle všeho měla snižovat hladinu cholesterolu i krevní tlak. Křemelina má protizánětlivé účinky a kladně působí také na pohybové ústrojí, takže může účinkovat při revmatismu. Ženám navíc pomáhá při menopauze a ceněna je rovněž pro pozitivní vliv na vlasy, nehty a pokožku. Pokud tedy hledáte prostředek, který vám pomůže s omlazením, zkuste právě křemelinu.

Jak užívat křemelinu? Jde o to vnitřně i vnějšně!

Křemelinu si lze dnes pořídit od různých výrobců. Tento prášek, který nemá žádnou chuť ani zápach, je rozpustný ve vodě, což také předurčuje jeho užívání. Samozřejmě jej nemusíte přidávat pouze do vody, ale můžete tak učinit do jakéhokoli nápoje, klidně tedy do vašeho oblíbeného pití. Křemelinu stačí pouze rozmíchat a vše máte připraveno ke konzumaci. Pro dospělé je doporučováno užívání 7,5 g jednou denně, a to obvykle po dobu od šesti do dvanácti týdnů. A nesmíme opomenout ani vnější využití, neboť prášek lze přidat i do pleťových masek či do koupele.

Využití křemeliny v průmyslu

Možná vás překvapí, že křemelina našla poprvé uplatnění v průmyslu při výrobě dynamitu, což dokládá pestré možnosti využití. K tomu je třeba dodat, že v současné době je používána k výrobě filtrů, a to i na pivo či víno, dále k výrobě izolátorů a abraziv, ale také v zemědělství a stavebnictví – zde např. k výrobě cihel, tvárnic anebo stropních vložek či příčkových desek. Využití křemeliny pro její kladný vliv na zdraví je tedy pouze jednou, nikoli jedinou možností uplatnění.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*