Kručinka barvířská: oblíbená rostlina pro zisk barviva na barvení látek a vlny

Latinský název: Genista tinctoria

Velmi oblíbená rostlina pro zisk barviva pro barvení látek a vlny, přičemž se k tomuto účelu používala odedávna.

Výskyt: kručinka barvířská je původně evropským druhem, vyskytuje se však i v některých oblastech Malé Asie.

Popis a účinné látky: jedná se o menší keř či polokeř z čeledi bobovitých, který někdy může dorůstat až do výšky 1,5 m. Kručinka barvířská disponuje četnými větvemi, na kterých rostou eliptické, opadavé a úzké listy. V době od června do srpna se navíc objevují i zlatožluté květy. Plodem rostliny je lusk. Z účinných látek musíme jmenovat alkaloidy, silice, flavonoidy, hořčiny nebo třísloviny.

Užitečné části: používána je kvetoucí nať.

Léčivé účinky kručinky barvířské

Kručinka barvířská byla v minulosti používána jako léčivka. Uplatnění nacházela např. díky svým diuretickým, tedy močopudným vlastnostem. Doporučována byla rovněž na nízký krevní tlak, stejně jako na potíže s průchodností krve cévami a ledvinami. Navíc bývala dávána do souvislosti se zrychlenou střevní peristaltikou, ale také s podporou látkové výměny a detoxikací.

Kručinka barvířská by měla mít kladný vliv také při dně (pakostnici), ledvinových kamenech anebo při infekcích močových cest. Svůj rodový název „kručinka“ získala rostlina podle toho, že byla ve své době hojně využívána k léčbě cholery, které se říkalo „kročina“.

V současnosti se ovšem kručinka barvířská pro své léčivé účinky až na výjimky nepoužívá, k čemuž přispívá i to, že doposud nejsou dobře probádány. Obsažené alkaloidy jako cytisin či lupanin navíc mohou být nebezpečné, ačkoli jsou v tomto ohledu zmiňována především rizika pro ovce a krávy. Přesto se ve vyšších dávkách mohou objevit příznaky otravy i u člověka.

Další využití kručinky barvířské

Rodový název „kručinka“ jsme vysvětlili výše. Rostlina se však nepoužívala pouze v léčitelství, ale také k dalším účelům. K tomu ostatně odkazuje druhový název. Jednalo se totiž o velmi oblíbenou rostlinu pro zisk barviva pro barvení látek a vlny, přičemž se k tomuto účelu používala odedávna. Ze zlatožlutých květů či vrcholků větviček s poupaty byla získávána žlutá barviva genistein a luteolin.

Pěstování kručinky barvířské

V současné době je kručinka barvířská pěstována především jako okrasná dřevina, protože se jedná o vizuálně zajímavý keřík, jenž v létě bohatě kvete. Uplatnění přitom nachází při pokrytí půdy, ale také v nízkých živých plotech anebo na skalkách. Kručince vyhovují slunná stanoviště, stejně jako lehké a zásadité půdy, v nichž by se neměl ve větším množství vyskytovat dusík. Rostlina sice nevyžaduje zvláštní zálivku, na druhou stranu jí sucho rovněž vyhovovat nebude.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Bylinkový čaj na uklidnění (recept)

Čaje
21/04/2020 Petr Sivok 0
Připravte si doma bylinkovou směs na uklidnění. Čaj pomáhá k celkovému zklidnění organismu. U třezalky je třeba zmínit její kontraindikaci s antidepresivy, s léky snižující vysokou hladinu cholesterolu v krvi (krevním séru) – statiny a [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*