
Pitulník žlutý dnes nepatří mezi známé „léčivky“, stejně jako jiné rostliny z čeledi hluchavkovitých (především hluchavka bílá a nachová) ale může člověku pomoci s mnoha neduhy, vše ale postupně…
Výskyt: pitulník žlutý roste na evropském kontinentu od jihu severní Evropy po Evropu střední. Vyskytuje se tedy rovněž v České republice, ačkoli v jižních částech se vyskytuje méně. Rostlina ovšem přirozeně zasahuje až na Blízký východ.
Popis a účinné látky: jde o vytrvalou bylinu z čeledi hluchavkovitých. Disponuje lodyhami s čtvercovým průřezem, které dorůstají do maximální výšky 40 cm. Listy jsou vejčité až trojúhelníkovité a po stranách mají vroubky. Pitulník žlutý kvete v průběhu jarních měsíců (od dubna do května) a květy mají žlutou barvu, což vzhledem k druhovému názvu nepřekvapí. Plody rostliny jsou vejčité tvrdky. Z účinných látek jmenujme třísloviny, slizy, silice, saponiny, cholin či flavonové glykosidy.
Užitečné části: využívány jsou květy, mnohdy ale také další části (viz níže).
Léčivé účinky pitulníku žlutého
Kladný vliv má např. trávicí soustavu, když např. upravuje aktivitu střev a účinkuje při poruchách trávení. Dále jej lze vyzkoušet při léčbě dýchacího ústrojí (dříve se např. používal při tuberkulóze), k podpoře detoxikace organismus a uplatnění nachází rovněž u léčby křečových žil a bércových vředů.
Pitulník žlutý působí i protizánětlivě, takže bývá doporučován během zánětu ledvin a močových cest, stejně jako zánětu ústní dutiny a horních cest dýchacích. Rostlina také dodává tělu energii, vyzkoušet ji tedy lze při únavě, a kladný vliv má i na nervovou soustavu. Pomáhá totiž s nespavostí a s nervozitou. Zmínit navíc musíme pozitivní působení na čištění krve, jakož i na ženské problémy. Bývá tedy doporučována ke koupelím při gynekologických potížích.
Jaké části pitulníku žlutého se využívají?
Jak už jsme zmínili, asi nejčastěji jsou sbírány květy, které obsahují nejvíce účinných látek. Sbírána ovšem bývá i horní část rostliny a někdy i celá nať. Ta sice neobsahuje tolik účinných látek jako květ, na druhou stranu se v ní navíc vyskytují některé minerály. Doplňme, že se pitulník žlutý netrhá či nepěstuje pouze pro léčivé účinky. Zároveň totiž nachází uplatnění v zahradnictví, kde se využívá jako podrost pod stromy nebo pro půdopokryvnou výsadbu.
Recept na nálev z pitulníku žlutého: 1 čajovou lžičku rostliny přelijte čtvrt litrem vroucí vody, necháte krátce louhovat a můžete pít.
Pěstování pitulníku žlutého
Pitulník žlutý si nemusíte vypěstovat pouze na zahradě, ale daří se mu také na terase. Bylince každopádně vyhovují slunná stanoviště, ačkoli nepohrdne ani polostínem. Dařit se jí přitom bude v mírně vlhké půdě. Vzhledem k tomu, že se jedná o mrazuvzdornou rostlinu, odolá teplotám do -28 °C. Při výsadbě pistluníku žlutého byste si ovšem měli dát pozor na jeho bujné rozrůstání. Umístíte-li ho na záhony vedle dalších rostlin, mohl by je utlačovat, což asi nebude vaším záměrem.
Fotogalerie:
burst
Napište komentář