Dýňový olej – žijte s ním zdravěji, navíc si skvěle pochutnáte

Výtečný zdroj antioxidantů

Dýňový olej je získáván lisováním dýňových semínek. Nejenže se hodí k dochucení různých pokrmů, ale zaujme především svými léčivými účinky. Obsahuje totiž velké množství účinných látek. Jedná se o výtečný zdroj antioxidantů, nenasycených mastných kyselin, vitamínů (A, C či E), fytosterolů či minerálních látek (např. selen, zinek, hořčík a draslík). Společně s ricinovým nebo arganovým olejem tedy patří mezi produkty, které by vám doma rozhodně neměly chybět.

Proč používat právě dýňový olej?

Dýňový olej pomáhá zabraňovat stárnutí organismu a navíc je účinnou prevencí některých civilizačních chorob, a to zejména srdečně-cévních nemocí. Zároveň snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Zabraňuje i problémům s prostatou a umí pomoci s léčbou této mužské pohlavní žlázy.  Dle některých zdrojů je také prevencí vzniku jistých druhů rakoviny. Neméně zajímavé jsou i jeho protizánětlivé účinky a kladný vliv má rovněž na močovou soustavu. Vzhledem k tomu, že dokáže zlepšovat náladu, doporučuje se i při psychických problémech. Posiluje též imunitu, zlepšuje trávení a dodává organismu energii.

Pro ženy se jedná o výtečný prostředek k větší pohodě v období menopauzy, neboť působí kladně na doprovodné negativní symptomy. Navíc umožňuje i vnější použití, když má pozitivní vliv na pleť. Osvědčil se kupříkladu v období těhotenství, protože účinně zabraňuje vzniku strií. I z těchto důvodů je součástí mnoha kosmetických přípravků. Nejsou přitom známy žádné vedlejší účinky dýňového oleje, takže jej mohou konzumovat jak těhotné ženy, tak děti.

Dýňový olej k dochucení pokrmů

Dýňový olej má hustší konzistenci a disponuje jemnou oříškovou chutí. Hodí se proto k nejrůznějším jídlům. Chcete-li tedy jíst zdravě a zároveň si pochutnat, jedná se o perfektní volbu. Doporučit jej můžeme např. k rozličným druhům salátů anebo k těstovinám. Využití je však možné i při přípravě pomazánek, krémovějších polévek, ovesné kaše či palačinek . Ačkoli tedy není znalost dýňového oleje prozatím obecně rozšířena, je velmi pravděpodobné, že se to v nejbližší době změní.

Doporučujeme: olej z dýní je určen zejména k použití za studena. Rozhodně tedy není vhodný na smažení jako některé další druhy olejů.

  • 13
  •  
  •  
  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*