Ricinový olej: zdroj zdraví a krásy celého těla

Latinský název: Ricinus communis

Semena ricinovníku

Ricinový olej je vyráběn ze semen skočce obecného neboli ricinovníku (Ricinus communis), přičemž obsahuje značné množství mastných kyselin. Jeho uplatnění je tedy opravdu široké. Používá se kupříkladu při výrobě barviv, plastů, vosků či maziv. Na tomto místě nás ovšem budou zajímat zdravotní a kosmetické účinky ricinového oleje, které jsou rovněž zajímavé a znaly je již naše babičky.

Ricinový olej jako kosmetický prostředek

V kosmetice je ricinový olej využíván díky svým regeneračním a hydratačním vlastnostem. Navíc působí skutečně univerzálně. Tak například regeneruje pokožku okolo očí, která je, jak známo, velmi jemná. Negativní vlivy tedy na ni působí opravdu výrazně. Pozitivně však působí po celém těle. Dokáže totiž zklidnit podrážděnou pokožku a zabraňuje jejímu vysušování. Trápí-li vás tedy suchá pleť, jedná se  o perfektní řešení.

Kladné účinky ricinového oleje lze pozorovat i na přirozené pokrývce hlavy. Při jeho pravidelném používání se stanou vlasy pevnějšími a lesklejšími a zároveň zabráníte jejich vypadávání. Celkově tedy budou působit zdravěji. Univerzální kosmetické účinky ricinového oleje navíc podtrhuje skutečnost, že jeho aplikace podporuje růst a hustotu očních řas a obočí. Zároveň působí blahodárně na rty.

Ricinový olej a léčivé účinky

V oblasti přírodní medicíny patří ricinový olej k velmi ceněným produktům. To je celkem zajímavé vzhledem k faktu, že semena ricinovníku obsahují ricin, což je velmi nebezpečný jed. Jeho toxické účinky jsou však během procesu výroby zcela potlačeny. Ve výsledku má dokonce pozitivní vliv na detoxikaci organismu a navíc stimuluje lymfatickou (mízní) soustavu.

Ricinový olej můžete používat také v případě, že vás dlouhodobě trápí bolesti kloubů, a to ve formě horkých obkladů. Navíc účinně bojuje s lámavými nehty anebo s bradavicemi. Doplňme, že má rovněž projímavé účinky, takže může usnadňovat vyprazdňování. Ovšem pozor! Budete-li jej užívat vnitřně, zvolte velmi malé dávky. Větší množství totiž není odborníky doporučováno.

Sdílet příspěvek:

Když se tělo brání slunci, jídlu, stresu…

Rady, tipy a novinky
07/10/2021 Petr Sivok 0
Připadáte si jako požahaná od kopřiv a kopřivu jste neviděla ani zdálky? Svědí vás ruce, nohy, na kůži se objevily červené mapy, případně puchýře? Může se jednat o kopřivku: jednu z nejčastějších alergických reakcí. Není to [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*