Šater latnatý: „nevěstin závoj“, který se dříve používal i v léčitelství

Latinský název: Gypsophila paniculata

Šater latnatý (zdroj: Samphotostock.cz)

Šachor latnatý je rostlina, která dnes nachází nejčastěji uplatnění při aranžování květin. Dříve se ovšem používal také v léčitelství.

Výskyt: šater latnatý je původním druhem na jihovýchodě střední Evropy a ve východní Evropě. Dnes ovšem roste i v dalších částech „Starého“ kontinentu, stejně jako v Asii, Severní Americe a v Austrálii.

Popis a účinné látky: jedná se o trvalku z čeledi hvozdíkovitých, která může být vysoká až 1 m. Jde přitom o dosti statnou rostlinu, neboť ji tvoří několik rozvětvených lodyh, jež jí dávají kulovitý vzhled. Listy jsou dlouze kopinaté, drobné, lesklé a přisedlé a květy jsou rovněž nevelké. Objevují se přitom v červnu a červenci a mají bílou (a někdy i narůžovělou) barvu. Plodem je kulovitá tobolka. Z účinných látek musíme jmenovat především saponiny.

Užitečné části: v léčitelství je využíván kořen rostliny, jinak je pěstována pro stonky s květy.

Šater latnatý a léčivé účinky

Šater latnatý rozhodně nelze považovat za zázračnou léčivou rostlinu. Dnes je v tomto ohledu využíván spíše výjimečně, takže v léčitelství se používal především v minulých dobách. Uplatnění přitom nacházel zejména černohnědý kořen, který byl vyhrabáván zejména na podzim, následně byl omyt, oškrábán, oloupán, nakrájen na plátky a poté dán usušit.

Jak už jsme zmínili výše, šater latnatý obsahuje saponiny, což jsou sloučeniny, které mají mnoho biologických účinků. Rostlina díky tomu působí např. laxativně, lze ji tedy využít jako přírodní projímadlo, takže má kladný vliv na trávení. Zároveň se dříve používala i díky svým spermicidním účinkům, takže byla ochranou proti nechtěnému otěhotnění. Vnějšně navíc kladně působí na pokožku, neboť má hojivé a regenerační účinky.

Šater latnatý jako „nevěstin závoj“

Šater latnatý je dnes pro své léčivé účinky využíván spíše výjimečně. Uplatnění totiž nachází především při aranžování květin. Říká se mu přitom „nevěstin závoj“. Vzhledem k tomu, že disponuje pouze drobnými květy, používá se jako doplňkový materiál k řezaným nebo sušeným květinám. Nabízí se např. kombinace s růžemi, gerberami anebo s jiřinami.

Pěstování šateru latnatého

Vzhledem k tomu, že se jedná o statnou rostlinu, její sazenice je vhodné vysadit na záhon, kde budou mít dostatek prostoru k růstu. Šater latnatý vyžaduje slunná stanoviště a vyhovuje mu i lehká a propustná půda (může být běžná zahradní, nesnáší ale půdu přemokřenou a jílovitou). Rostlina nutně nepotřebuje vydatnou zálivku, za to ji je vhodné během silných mrazů chránit např. chvojím.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*