Bylinky, které vám pomohou s pokožkou

Potíže s pletí má v současné době mnoho lidí, a to vlivem mnoha nepříznivých faktorů. Stres např. způsobuje hormonální nerovnováha, jež snižuje schopnost těla udržovat dostatečnou hydrataci. Problémy s pokožkou však mohou pomoci vyřešit některé bylinky.

Fialka vonná

Fialka, resp. violka vonná je známá rostlina, která hojně roste i u nás a od středověku se také pěstuje jako okrasná rostlina. Dlouhodobě je však používána i jako léčivka. Fialka člověku pomáhá s mnoha neduhy a navíc může pomoci udržet krásnou a zdravou pleť. K tomuto účelu si lze jednoduše připravit pleťovou vodu z fialek, fialkový ocet anebo olej.

Netřesk střešní

Sužují-li vás kožní problémy, můžete si vzít na pomoc i netřesk střešní. Tato vytrvalá sukulentní rostlina z čeledi tlusticovitých je mj. známá tím, že hydratuje a regeneruje pokožku, takže nachází uplatnění v kosmetice. Netřesk střešní je tedy rovněž bylinkou, která vám může pomoci s pokožkou.

Kosatec německý

Kosatec německý je poněkud zvláštní rostlinou. Ačkoli se jedná o léčivku, účinkuje příliš silně, takže nadměrné užívání může být rizikové. To však platí pro vnitřní použití, takže zevně uškodit nemůže. Oddenek kosatce je používán k přípravě šampónu či pleťové vody, protože reguluje vlhkost pokožky a hydratuje ji. Nikoli náhodou je tedy rovněž využíván v kosmetice.

Měsíček lékařský

Další bylinka, kterou člověk používá vnitřně i zevně. Ve druhém případě může měsíček lékařský přispět k léčení ran a pohmožděnin, stejně jako k hydrataci vysušené pokožky, které notabene dodává živiny. Z měsíčků si doma můžete udělat např. pleťovou vodu, která dokonce pomáhá proti plísním.

Růže

Růže nemá úplně pověst květiny, která člověku může pomoci s pletí. Leč je tomu tak. Tato především okrasná rostlina, jež zdobí většinu zahrad v ČR, umí zklidnit suchou, citlivou nebo stárnoucí pokožku. Jak ji použít? Můžete si sami doma jednoduše vyrobit růžovou vodu z růže.

Levandule lékařská

Levandule lékařská u nás patří mezi nejpopulárnější rostlinky. Nejenže je krásná a aromatická, ale také velmi zdravá. Sušenou levanduli stačí např. smíchat s éterickým olejem levandule a himálajskou a mořskou solí a vyrobíte si levandulovou sůl, kterou lze využít pro uvolňující koupel. Ta pomáhá s prokrvením pokožky, s její tonizací a účinkuje i při ekzémech či zánětech.

Heřmánek pravý

Pokud byste hledali jednu z nejúčinnějších zklidňujících rostlin na Zemi, často byste zřejmě narazili na heřmánek. Jenže tato rostlina dokáže mnohem víc. Nejenže např. může pomoci, spálíte-li se při opalování, ale pleťová voda s její příměsí dokáže ošetřovat suchou a vrásčitou kůži.

Kaštany

Jílovec maďal sice není bylinka, ale strom, přesto si v našem článku zaslouží místo. Jeho semena, která jsou nazývána kaštany, totiž mají rozličné léčivé účinky. Připravit si z nich např. můžete hojivou mast, jež může kladně působit při léčbě křečových žil, ale také při dalších neduzích, které mají negativní vliv na vzhled pokožky.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*