Bylinky na bolest zubů

Hřebíček

Pokud vás bolí chrup, měli byste navštívit stomatologa. Jenže pokud vás zuby „chytnou“ v sobotu uprostřed v noci, nic nenaděláte. Tedy nic, můžete vyzkoušet některé účinné bylinky na bolest zubů.

Nejdůležitější je prevence

Bolest dásní a chrupu může mít několik příčin – zubní kaz, zánět zubního nervu, obnažené zubní krčky anebo úrazy. Ačkoli poslední zmíněné příčině se předem vyhnout nemůžete, snad pouze opatrností, další případy eliminujete pravidelnou prohlídkou u stomatologa. Podstatná je rovněž správná strava (přemíra sladkostí zdraví zubů rozhodně neprospívá) a pravidelná ústní hygiena (doporučujeme používat i mezizubní kartáček). S případnou bolestí vám přitom mohou pomoci některé bylinky.

Hřebíček

Při problémech s chrupem dnes mnoho lidí zkouší syntetické léky na bolest. Dříve však byli lidé odkázání pouze na přírodu. V tomto ohledu se aktuálně nejvíce doporučuje hřebíček, tedy sušený kalich s poupětem z tropické rostliny zvané hřebíčkovec kořenný. Přítomné silice nejenže snižují bolest zubního nervu, ale hřebíček účinkuje i při paradentóze nebo akutní bolesti dásní.

Heřmánek

Vyzkoušet můžete také heřmánek, který je někdy považován za nejúčinnější zklidňující rostlinu na Zemi. Využití tedy nenachází pouze při chřipce a nachlazení, ale také při potížích s dutinou ústní. Pokud vás tu a tam „chytnou“ zuby, měli byste mít doma vždy připraven sušený heřmánek, anebo si podle našeho receptu jednoduše vyrobit heřmánkový olej.

Kurkuma

Kurkuma je koření, které bychom nalezli v leckteré české kuchyni. Málokdo ví, že se jedná o sušený mletý oddenek z rostliny s názvem kurkumovník dlouhý, a že koření využívané především v asijské kuchyni má mnoho blahodárných účinků na lidské zdraví.Může přitom pomoci i s chrupem. Pokud doma kurkumu nemáte, vězte, že je součástí kari koření. Tato směs vám ale s bolestmi zubů asi moc nepomůže.

Šalvěj lékařská

Šalvěj lékařská je považována za všestrannou bylinku, neboť člověku může pomoci s mnoha neduhy. Rostlina účinkuje nejen po konzumaci, ale také zevně. Lze ji např. využívat na různé problémy dutiny ústní. Kloktáním můžete nejen snížit bolest zubů, ale kladně působí také na afty a krvácení dásní. Doma si lze navíc snadno vyrobit šalvějový sprej, jenž neúčinkuje pouze při bolestech chrupu.

Dubové kapky

V neposlední řadě můžete při bolestech zubů vyzkoušet dubové kapky, který obsahují nejen dub letní, ale také bylinky, které jsme jmenovali výše (heřmánek a šalvěj), ale vyskytuje se v nich třeba i řepík, kostival, jitrocel či levandule. Vypláchnutí ústní dutiny dubovými kapkami pomáhá při aftech a zánětech dásní, jakož i při bolestech zubů a paradentóze. Mějte je tedy pro jistotu vždy po ruce.

Tip na závěr: pokud vám žádná z výše uvedených bylinek nepomohla, můžete vyzkoušet i některé babské rady na bolest zubů.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*