Jak na suchý kašel? Zkuste to bez léků za pomoci (nejen) bylinek

Kašel trápí občas každého z nás

Suchý kašel je druhem kašle, který není stejně jako jeho „kolegové“ ničím příjemným. K léčbě můžete vyzkoušet mnoho zajímavých postupů, z nichž některé prováděly už naše babičky.

Suchý kašel může být příznakem závažných onemocnění

Ačkoli náš kašel často trápí, ve skutečnosti se jedná o obranný reflex, který je snahou očistit dýchací cesty. Při suchém kašli přitom nevykašlete žádný hlen, za to je silně dráždivý a důsledkem bývají krátkodobé problémy s nadechnutím. Způsobují jej přitom různé alergeny z prostředí (prach apod.), ale také suchý vzduch nebo kouř z cigaret. Může být ale také příznakem onemocnění, z nichž některá jsou velmi závažná. Přetrvává-li tedy delší dobu bez zjevné příčiny, měli byste navštívit lékaře.

Suchý kašel sice může předznamenávat nachlazení, ale někdy se jedná o příznak chronických respiračních onemocnění nebo dokonce rakoviny. V každém případě se nejprve léčí za pomoci antitusik, tedy léčiv, které ho potlačují. Používány pak bývají také speciální sirupy či kapky. Pokud se suchým kašlem nemáte problém dlouhodobě, můžete vyzkoušet i další účinné způsoby léčby, z nichž některé používaly s dobrými výsledky už naše babičky.

Léčba suchého kašle za pomoci bylinek

Kašel se lidé pokoušeli léčit odedávna. Proto dnes existuje mnoho tzv. babských rad, jak se suchým kašlem efektivně zatočit. Předně nám mohou pomoci různé bylinky, z nichž mnohé u nás běžně rostou. V České republice se kupříkladu hojně vyskytuje rostlina jménem plicník lékařský, jejíž název asi mluví za vše. Na kašel však zabírají i mnohé další bylinky a léčbu můžete podpořit i za pomoci rozličných čajových směsí, které pomáhají rovněž při zánětu dýchacích cest.

Vyzkoušejte zázvor, uleví vám

Pokud vás sužuje suchý kužel a budete hledat rady, jak si ulevit, často narazíte na zázvor. Jedná se o u nás běžně používané koření, jež je získáváno z oddenků zázvoru lékařského. Bývá přitom doporučován nejen při rýmě a kašli, které doprovázejí chřipku a nachlazení, ale zázvorový čaj vám může ulehčit i při suchém kašli. Při jeho přípravě navíc můžete experimentovat. Nechte se kupříkladu inspirovat naším receptem na pečený zázvorový čaj.

Pomoci může i zelenina a (exotické) ovoce

Naše babičky používaly na suchý kašel rovněž česnek nebo cibulový sirup, při jehož přípravě stačí kolečka cibule navrstvit do nádoby a posypat (ideálně) třtinovým cukrem. Po přikrytí pustí cibule po čase šťávu a sirup je hotov. V současné době navíc můžete na suchý kašel vyzkoušet rovněž exotické ovoce, které naše babičky k dispozici rozhodně neměly. Jedná se např. o pomelo či acerolu, která se také nazývá barbadoská třešeň.

Další tipy pro podporu léčby suchého kašle

Se suchým kašlem vám nemusí pomoci pouze zástupci rostlinné říše, ale vyzkoušet můžete i další postupy. Tak například byste měli udržovat dostatek tekutin, pravidelně tedy pijte. Někdy pomáhá také slaná voda, neboť působí pozitivně na vnitřní otoky. Kladný vliv na tento neduh může mít rovněž pravidelné větrání, zvlhčený vzduch v pokoji, kde trávíte nejvíce času, ale také podložená hlava polštáři. V neposlední řadě je možné vyzkoušet také parní lázeň.

Pokud vás sužuje suchý kašel, lze proti tomu zasáhnout i změnou prostředí. Můžete kupříkladu vyrazit do přírody, nicméně některé kroky je možné učinit již doma. Předně byste měli pravidelně větrat, takže budete mít v interiéru neustále čerstvý vzduch. Navíc je vhodné vzduch v pokojích rovněž zvlhčovat. K tomuto účelu může posloužit zvlhčovač, ale pomoci může i sušení mokrého prádla. V takovém případě se ovšem mohou tvořit plísně. Buďte tedy obezřetní.

Upozornění: musíme ještě jednou upozornit, že suchý kašel může být symptomem závažných onemocnění. Pokud vás tedy sužuje dlouho (a bez zjevných příčin), neváhejte navštívit lékaře!

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*