Bezinkový sirup (recept) – připravte si zásobu na zimu

Bezinkový sirup je chutným a zdravým nápojem, jehož základní součástí jsou plody bezu černého (Sambucus nigra L.). Tento listnatý keř má svoji původní domovinu v Evropě, ale vyskytuje se rovněž v západní Asii. Bezinkový sirup má každopádně široké uplatnění, neboť kromě různých nápojů jej lze používat i při dochucení pokrmů (viz níže). Kromě chuti a vůně jsou navíc jednotlivé součásti bez černého vyhledávány i díky jejich pozitivním zdravotním účinkům.

Připravíme si:

  • 50 květů bezu černého
  • 3 l převařené vody
  • 6 citrónů
  • 2 kg třtinového cukru
Bezinkový sirup (recept) - připravte si zásobu na zimu

Fáze 1: Nasbírejte 50 květů koziček (bez mšic a na čistém místě), zalyjte 3l převařené vystydlé vody a nechejte 24 hodin macerovat.

Bezinkový sirup (recept) - připravte si zásobu na zimu

Fáze 2: Po 24 hodinách přidejte šťávu ze 6 citronů (lze nahradit kys. citronovou) a přeceďte přes jemné plátýnko. Přidejte 2 kg cukru (třtinového nebo bílého, cukr sirup konzervuje, použijte množství dle uvážení) a zahřejte max. na 60C.

Bezinkový sirup (recept) - připravte si zásobu na zimu

Fáze 3: Horkým sirupem naplňte čisté, nahřáté sklenice, zavíčkujte , na chvilku otočte dnem vzhůru a je to hotovo. Pokud máte tmavý, studený sklep, nemusíte sirup zahřívat, uchová si tak více vitamínů (doporučujeme sklenici a víčko vypláchnout alkoholem).

Bezinkový sirup (recept) - připravte si zásobu na zimu
Sdílet příspěvek:

Vitamín D se podílí na zdraví kosterní soustavy

Vitamíny a minerály
08/12/2019 Petr Sivok 0
Vitamín D patří mezi vitamíny rozpustné v tucích, náleží tedy do stejné skupiny jako „áčko“, „éčko“ a „káčko“, jež jsou všechny důležité pro lidské zdraví. Vitamín D, který se ještě dále dělí na D2 (ergokalciferol) [...]

1 komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*