
Mandragora lékařská byla v minulosti považována za tajemnou rostlinu. Aktuálně je vnímána jako léčivka, ale pojí se s ní i velká rizika.
Výskyt: mandragora lékařská se vyskytuje především v oblasti Středomoří, tedy v jižní Evropě, ale také v západní Asii.
Popis a účinné látky: jedná se o trvalku z čeledi lilkovitých, která se může dožít až 50 let a dorůstá do výšky 10 až 30 cm. Listy jsou řapíkaté a oválné, květy zvonkovité a mohou mít zelenobílou, modrou anebo fialovou barvu. Plody jsou oranžové bobule. Kořen rostliny má charakteristický tvar a může růst do hloubky až 100 cm. Obsahuje přitom mnoho účinných látek, z nichž za zmínku stojí především tropanové alkaloidy jako skopolamin, hyoscyamin a atropin.
Užitečné části: využíván je především kořen a semena.
Léčivé účinky mandragory
Mandragora lékařská, resp. její kořeny a semena jsou silným sedativem, takže se v některých částech světa používají před operacemi ke zklidnění pacientů. Rostlina se také společně s tukem nebo olejem vtírá do kůže a pak působí jako halucinogen, za což je zodpovědný zejména skopolamin. Navíc se jedná o hypnotikum, tedy o prostředek, jež usnadňuje usínání a vyvolává spánek.
Mandragora lékařská může kladně působit na některé neduhy. Tak například potlačuje nevolnost, pozitivní vliv má na cukrovku a vysoký krevní tlak a navíc může tlumit bolest. Mluví se o ní také v souvislosti s účinky proti rakovině. Ovšem pozor! Obsažené alkaloidy mohou při dlouhodobém užívání negativně působit na srdce a navíc může dojít k předávkování.
Využití mandragory
Jak je patrné z předešlých řádků, mandragora lékařská patří mezi rostliny, které člověku pomáhají, zároveň jsou ale velmi nebezpečné. Ve větších dávkách je silně jedovatá a může paralyzovat dýchací cesty, což končívá i smrtí. Laické využití se tedy nedoporučuje. Uplatnění ale nachází ve farmaceutickém průmyslu, a to především při výrobě léčiv k potlačení nádorového bujení.
Pěstování mandragory
Mandragora lékařská se nejčastěji pěstuje ze semen, přičemž je nutné počítat s tím, že klíčí až několik týdnů. Semena se vysazují na jaře. Ačkoli se jedná o mrazuvzdornou rostlinu, příliš nízké teploty jí nesvědčí, takže byste ji neměli nechávat v mrazivém prostředí. Vzhledem k tomu, že kořen potřebuje dostatek prostoru, měli byste ji vysadit do kvalitní hlinité půdy. Nesvědčí jí přitom přelévání.
Fotogalerie:
Mandragora lékařská (zdroj: samphotostock.cz)
Napište komentář