Tinktura z levandule (recept) – pro zklidnění organismu

Levandule obecně patří mezi velmi známé léčivé bylinky. Lze ji konzumovat vnitřně a pak účinkuje při bolestech hlavy a závratích. Určité pozitivní účinky by levandule lékařská měla mít i na trávící ústrojí a částečně také na krevní tlak či menstruační bolesti. Inhalace má potom kladný vliv na nachlazení a rýmu, dopřejte si ji tedy při nemocech jako chřipka, angína, případně při zánětu dutin. Více v našel článku o levanduli.

Věděli jste, že si z levandule můžete vyrobit i tinkturu (kapky)? Levandulová tinktura působí antibakteriálně, pomáhá při křečích svalstva trávicího traktu, zlepšuje odtok žluči do střev a střevní peristaltiku. Pomáhá slinivce k vyšší tvorbě enzymů. Dále kapky z levandule dokáží tedy dokáží zklidnit, umožňuje tedy relaxaci, ale opět účinkují i při nespavosti či psychických potížích.

Tinktura z levandule (recept) - pro zklidnění organismu

Připravíme si:

  • Květy levandule ze stonku
  • Vodku 40 % alkoholu i klidně silnější alkohol

Fáze 1: Květy levandule obereme ze stonku (dobře to jde, když protáhnete stonek přes vhodný cedník). Květy můžeme nasekat keramickým nožem na menší kousky, vložíme do vhodné sklenice a zalijeme alkoholem. Použili jsme vodku 40% ale můžete i silnější alkohol.

Tinktura z levandule (recept) - pro zklidnění organismu

Fáze 2: Necháme tinkturu ve stínu macerovat nejméně 1 měsíc, denně protřepáváme. Poté slijeme do vhodných lahviček s kapátkem.

Použití: Při potížích užíváme 1 kapka tinktury na 1 g váhy rozdělit do tří denních dávek. 60 kg člověk si nakape 3 x denně 20 kapek tinktury.

Tinktura z levandule (recept) - pro zklidnění organismu
Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*