Rybí tuk: podstatný zdroj esenciálních mastných kyselin

Rybí tuk ve skleničce a na lžičce
Rybí tuk

Rybí tuk se může stát důležitým zdrojem esenciálních mastných kyselin, které jsou nezbytné pro naše zdraví. Kladný vliv má na srdce, cévy, imunitu i nervovou soustavu.

Rybí tuk je tuk obsažený v rybích tkáních. Takovým konstatováním jsme zřejmě nikoho  nešokovali. Zajímavější jsou ovšem jeho vlastnosti. Obsahuje totiž omega-3 mastné kyseliny, a to konkrétně kyselinu eikosapentaenovou (EPA) a dokosahexaenovou (DHA). Nutno dodat, že se jedná o dva nejdůležitější zástupce této skupiny. A jedním dechem musíme doplnit, že esenciální mastné kyseliny jsou podstatné pro lidské zdraví. Ty jsou přitom obsaženy v mnoha potravinách, právě rybí tuky jsou ale jejich bohatým zdrojem. Navíc obsahují i vitamíny A, D a E.

Proč je rybí tuk důležitý pro lidské zdraví?

Omega-3 mastné kyseliny v prvé řadě podporují kardiovaskulárního systém, neboť mají kladný vliv na cévy a srdce. Tím pádem budete jejich konzumací předcházet rizikům vzniku srdečních onemocnění. Pozitivně navíc ovlivňují i hladinu cholesterolu v krvi a snižují krevní tlak, takže pomáhají předcházet ateroskleróze a infarktu. Další významnou funkcí omega-3 mastných kyselin (a tedy i rybího tuku) je podpora imunitního systému. A v neposlední řadě se jedná o prevenci artritidy a revmatismu, tedy nemocí, které postihují pohybový aparát.

Rybí tuk se doporučuje konzumovat ženám při menstruaci, protože zmírňuje bolesti a další potíže běžné v tomto období. Kladně ovšem působí i na pokožku a různé záněty. Jeho příjem by si měli zajistit rovněž sportovci, neboť se podílí na výkonu i budování svalové hmoty. Rybí tuky ovšem mají pozitivní vliv také na nervovou soustavu (snižují např. příznaky deprese) a na její správný vývoj. Proto by je v každém případě měly konzumovat těhotné a kojící ženy, jakož i malé děti.

Jaké ryby s obsahem omega-3 mastných kyselin konzumovat?

Rybí tuk „nalezneme“ především v tučných rybách. V tomto ohledu vám můžeme doporučit zejména lososa, makrelu, sardinky, ančovičky anebo sledě. Nutno ovšem dodat, že omega-3 mastné kyseliny se v rybách nevyskytují přirozeně a ryby jej ani neprodukují. Ve skutečnosti je mořští živočichové ve svém těle hromadí konzumací planktonu. Netvrdíme tedy, že je pravidelný příjem rybího tuku nezbytný, nicméně příjem omega-3 mastných kyselin rozhodně ano. Lidské tělo si je totiž neumí vytvořit samo, což platí i pro esenciální aminokyseliny, z nichž se skládají bílkoviny.

Doporučujeme: chcete-li získávat tyto látky právě z ryb, ideálně je konzumujte čerstvé, nebo alespoň „přímo“. Aktuálně jsou sice k dispozici i různé želatinové kapsle s rybím olejem, ale vydáte-li se touto cestou, měli byste vědět, že některé z nich nejsou příliš účinné.

Další zdroje esenciálních mastných kyselin

Pokud rybí maso nejíte, ať už z etických či jiných důvodů, vězte, že se omega-3 mastné kyseliny nacházejí i v rostlinách. Jejich kvalitním zdrojem jsou např. chia semínka či lněná semínka, ale vyzkoušet můžete také fazole mungo a především mořské řasy, které se řadí mezi potraviny s nejvyšší koncentrací živin na světě. Obsahují totiž ve velkém množství i některé minerály jako vápník a železo, ale vyskytuje se v nich rovněž hodně chlorofylu. Navíc působí zásadotvorně.

Problém komerčního rybolovu

Ačkoli ryby žijí svobodně, takže jejich maso někdy jedí i lidé, kteří se ostatním masným pokrmům vyhýbají, velmi problematický je komerční rybolov. Háky a sítě rybářských lidí totiž z vody vytahují také tisíce kilogramů jiných mořských živočichů, kteří se hází zpět do moře. Někdy jsou už mrtví, jindy postupně vykrvácejí. Denně tak zbytečně trpí a umírá i mnoho mořských živočichů. Proto je vhodnější zvolit neživočišné zdroje esenciálních mastných kyselin, případně si ryby sami nachytat s tím, že nebudou trpět a umírat další živočichové. Většina Čechů samozřejmě běžně nevyrazí na moře, pak ale doporučujeme podporovat prodejce ryb z udržitelného rybolovu.

Upozorňujeme: nejškodlivější není z hlediska etiky a ekologie oceánů rybolov, ale lov krevet. Podle některých odhadů se při této aktivitě vyhodí až 85 % úlovku.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*