Plíseň nehtů – jak jí předejít a kterak se bránit, pokud vás postihne

Plíseň nehtů na nohou

Plísně nehtů sice nejsou úplně běžnou chorobou, ale postihnout mohou téměř každého člověka. Co je tedy zapříčiňuje, kdo je k nim náchylnější a jak tyto potíže účinně léčit i bez návštěvy lékaře.

Co způsobuje plíseň nehtů?

Plíseň nehtů neboli onychomykóza postihuje především dolní končetiny, protože k přenosu dochází při kontaktu se šupinkami kůže člověka, který již tímto problémem trpí. Jeho původcem jsou přitom dermatofyty, kvasinky a další plísně. K přenosu tedy často dochází na místech, kde lidé chodí bosi jako např. v saunách či bazénech. Komplikace ovšem mohou nastat i v případech, když chodíte v cizích pantoflích, tedy např. na návštěvě u známých. Záleží ovšem na kvalitě imunitního systému a také na zdraví samotných nehtů.

Zdravý životní styl a kvalita nehtů

Plíseň nehtů se projevuje jejich zažloutnutím či zahnědnutím, ale také lámáním a drolením. Na kvalitu nehtů má každopádně vliv příjem dostatečného množství živin jako např. vitamínu D nebo železa. Měl byste tedy pravidelně trávit nějaký čas na slunci, neboť vitamín D se v těle syntetizuje, je-li kůže vystavena ultrafialovému záření. Železo je zase přítomno v ořeších a rostlinných olejích a jeho výtečným zdrojem jsou kupříkladu dýňová semínka, která by měla být ideálně nepražená.

Prevence proti plísním nehtů

Plísně nehtů se mohou u některých lidí objevit lehčeji než u jiných. Tak například větší riziko hrozí jedincům s cukrovkou, anebo těm, kteří mají potíže s imunitou. Problémy mohou mít i lidé, kteří se hodně potí a často nosí neprodyšnou obuv a ponožky, jež pot pohlcují. Jako prevence by měla sloužit pravidelná hygiena. Chodidla (i ruce) si důkladně myjte, ovšem potom si je nezapomeňte pořádně usušit. Vhodné není stříhání si kůži v okolí nehtů a potíže mohou způsobit i umělé nehty, pod nimiž se často udržuje vlhkost. A samozřejmě není vhodné chodit bos na veřejných místech.

Bylinné koupele a další využití bylinek a plodů

Pokud už máte s plísní nehtů potíže, můžou vám pomoci bylinné koupele. V tomto ohledu můžete vyzkoušet kupříkladu rozmarýn, sléz anebo lichořeřišnici. Stačí si vytvořit nálev a máčet si v něm nohy. V boji s plísněmi nehtů pomáhá rovněž kurkuma nebo oregano, což je koření, které je získáváno z rostliny s názvem dobromysl obecná. Někdy bývá doporučován rovněž panenský olivový olej, jablečný ocet, ale třeba také stroužek česneku, jejž stačí rozříznout a potřít postižené místo.

Další domácí léčba plísní nehtů

Plísně nehtů lze úspěšně léčit i kvasným octem. Ačkoli od výše zmíněného jablečného octa se jedná o výrazně méně zdravé dochucovadlo, proti plísňovým onemocněním nohou je také velmi účinný. Vyzkoušet můžete rovněž jedlou sodu, kterou stačí smíchat s vodou a vzniklým roztokem potřít postižená místa. Možná vás překvapí, že využít je možné i ústní vodu, kterou smícháte s jablečným octem či citrónovou šťávou a nanesete na nehty. Uplatnění tedy mohou nalézt i poměrně netradiční prostředky, u kterých byste pozitivní účinky tak úplně neočekávali.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*