Kopřivová mast (recept) – využijte účinky kopřivy

Hotová kopřivová mast

Kopřiva je jednou z nejznámějších bylinek v České republice, má celou řadu pozitivních účinků na lidské tělo. Působí povzbudivě na metabolismus a má antirevmatické či antivirové účinky. Jedná se zároveň o oblíbenou bylinku očistné kůry. Kopřiva také snižuje hladinu cukrů v krvi, proti ji lze doporučit i diabetikům při lehčích formách cukrovky. Využití má i při dně a ateroskleróze, případně při různých zánětech a hojení ran.

Kopřiva dvoudomá navíc podporuje krvetvorbu, zastavuje krvácení a zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů. Kladné účinky má i na trávení a vylučování a celkově je vhodné užívání při problémech se žaludkem, játry či ledvinami. Pomáhá i při chřipce a při komplikacích močových a dýchacích cest (např. při bronchiálním astmatu). Lze ji také používat zevně, a to třeba při vypadávání vlasů.

Nyní se již budeme věnovat samotné mastičce z kopřiv, ta velmi dobře léčí kožní onemocnění (akné, lupénku, ekzém, vyrážky, lupy ve vlasech), pomáhá při zánětech žil, křečových žilách a bércových vředech a dále bojuje proti revmatismu, bolestem zad a kloubů. A teď již k samotné připravě:

Připravíme si:

  • Nesolené sádlo (nebo bambucké máslo či kokosový olej)
  • 2 díly kopřivy
  • 1 díl sušené levandule
  • 1 díl sušeného řepíku lékařského
Kopřivová mast (recept) - využijte účinky kopřivy
Suroviny na výrobu kopřivové masti

Fáze 1: Ve vodní lázni rozehřejeme domácí nesolené sádlo (nebo bambucké máslo či kokosový olej), do rozehřátého sádla vložíme sušené byliny tak aby byly ponořené (dala jsem 2 díly kopřivy, 1 díl levandule a 1 díl řepíku lékařského) a necháme 1-2 hodiny na mírném plameni (nevaříme!).

Kopřivová mast (recept) - využijte účinky kopřivy
Kopřivová mast (recept) - využijte účinky kopřivy

Fáze 2: Další alespoň 3 dny postup rozehřátí a zahřívání vždy opakujeme. Poslední den mast přes plátýnko přecedíme do vhodných kelímků a uchováváme v chladu. Při použití kokosového oleje přidáme trochu včelýho vosku až do požadované konzistence masti.

Kopřivová mast (recept) - využijte účinky kopřivy

Mastičkou potíráme pravidelně postižená místa. Pro zvýšení účinku můžete mast použít jako zábal a nechat ji působit přes noc. Ke kopřivě jsem přidali sušenou levanduli, která má regenerující schopnosti a také sušený řepík lékařský, který má protizánětlivé účinky.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*