Housenice čínská: houba, která je považována za všelék

Latinský název: Ophiocordyceps sinensis

Plodnice housenice čínské (zdroj: samphotostock.cz)

Housenice čínská patří mezi asijské houby, na něž se v posledních letech soustředí stále větší pozornost západního světa. Bývá dokonce označována za všelék.

Výskyt: housenice čínská neroste pouze v Číně, ale také v Tibetu, Nepálu a Bhútánu. V posledních desetiletích se navíc začíná pěstovat i v dalších částech světa.

Popis a účinné látky: tato houba parazituje na larvách hmyzu a vyskytuje se v nadmořských výškách nad 3 000 metrů. Spory housenice se dostanou do těla hostitele (nečastěji housenky můry Hepialus armoricanus) a postupně nahrazují jeho původní tělesnou tkáň. Housenka přezimuje pod zemí, kde uhyne a na jaře z ní vyroste plodnice. Ta přitom obsahuje bílkoviny a aminokyseliny, vitamíny (B, D, E nebo K), minerály (hořčík, draslík či zinek) a další účinné látky.

Užitečné části: využívány jsou právě plodnice.

Léčivé účinky housenice čínské

Housenice čínská je dlouhodobě součástí tradiční čínské medicíny, kde je dokonce považována za všelék, který dokáže prodloužit život. Skutečně je přitom řazena mezi adaptogeny, neboť zvyšuje fyzickou i psychickou odolnost. Navíc zlepšuje okysličení organismu a kladný vliv má rovněž na regeneraci, takže je vhodnou potravinou pro sportovce.

Housenice čínská podporuje imunitu a celkově se může podílet na posílení organismu. Často je také řazena mezi přírodní antibiotika. Pozitivně působí rovněž na stres, stejně jako na kardiovaskulární systém, když např. pomáhá snižovat krevní tlak. Někdy se dokonce hovoří o tom, že účinkuje proti rakovině, což je jedna z chorob, která sužuje moderní lidstvo.

Housenice čínská v kuchyni

Housenice se v oblasti původního rozšíření v kuchyni používá jako ingredience k masu (kuřecímu, kachnímu, vepřovému, hovězímu nebo skopovému). V českých obchodech nicméně čerstvé plodnice s největší pravděpodobností neseženete. Na druhou stranu si je možné pořídit kapsle (často v kombinaci s reishi či shitake) nebo prášek. Ten si můžete přidat např. do smoothie a ještě výrazně zvýšit nutriční hodnotu tohoto mixovaného nápoje.

Pěstování housenice čínské

Pokud byste si chtěli housenici čínskou vypěstovat, musíme vás zklamat, protože ji v ČR zřejmě neseženete. Pořídit si však můžete další druhy housenic (např. střevlíkovou nebo červenou). Na druhou stranu je nutné podotknout, že se jedná o dosti náročné houby, což není dobrá zpráva pro rekreační pěstitele. Housenice se každopádně pěstuje na speciálním substrátu ve sklenících.

Sdílet příspěvek:

Rakytník: velmi efektivní v boji s různými chorobami

Herbář léčivých rostlin
08/06/2021 Petr Sivok 26
Rakytník řešetlákový patří mezi rostliny, jejichž plody jsou nejen chutné, ale především velmi zdravé. Pomoci tak mohou s rozličnými neduhy. Výskyt: rakytník ještě před několika desítkami let nebyl příliš známou rostlinou, ačkoli je pravdou, že byl [...]

Senegal – rostlinky, bylinky a ostatní z cest 3

Fotoreporty
22/03/2017 Petr Sivok 0
Tradiční černá Afrika, panenská příroda, multikulturní hlavní město, příznivé podnebí, moderní silnice, stravitelné ceny a mimořádná atmosféra – i to jsou hlavní důvody proč se turisté vydávají do afrického Senegalu. Do vyhlášení samostatnosti roku 1960 byl [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*