Reishi: seznamte se s „houbou nesmrtelnosti“

Latinský název: Ganoderma lucidum

Houba Reishi

Název „reishi“ pochází z Japonska, v Číně se nazývá ling či, což znamená „houba nesmrtelnosti“. Jedná se tedy o tradiční prvek čínské lidové medicíny. V čeština se její rodový a druhový název odvíjí od vzhledu a označuje lesklorka lesklá.

Výskyt: reishi je parazitická houba původem z Dálného východu. Vyskytuje se zejména v dubových lesích, a to i na našem území. Nasbírat si ji můžete v období od května do října.

Popis a účinné látky: řazena je do čeledi lesklorkovitých. Její plodnice bývá velice lesklá, zároveň je vějířovitá a může dosahovat velikosti až 30 cm. Nejprve je žlutavá, v pozdějších fázích růstu tmavne. V tomto období tedy bývá hnědá, červenohnědá či nachově černá. Z účinných látek jmenujme triterpeny, polysacharidy, antioxidanty, organické germanium nebo adenosiny.

Užitečné části: používána je celá plodnice.

Reishi (lesklokorka lesklá) a účinky na zdraví

Název „reishi“ pochází z Japonska, v Číně se nazývá ling či, což znamená „houba nesmrtelnosti“. Jedná se tedy o tradiční prvek čínské lidové medicíny. V čeština se její rodový a druhový název odvíjí od vzhledu a označuje lesklorka lesklá. V každém případě je dle některých výzkumů skutečně účinná při léčbě mnoha neduhů. Mezi nejznámější přitom nepochybně patří hepatitida neboli zánět jater, přičemž houba celkově podporuje funkci tohoto párového orgánu. Dále by měla snižovat hladinu cholesterolu, podporovat krevní oběh, případně pozitivně působit proti trombózám.

Tradičně se uvádějí i další pozitivní účinky reishi, nicméně mnohé z nich prozatím nebyly klinicky potvrzeny, minimálně na Západě. Dle různých japonských studií však houba kladně působí na imunitu organismu, poruchy spánku nebo chronický únavový syndrom (neurastenie). Dokonce se o reishi mluví jako o účinné prevenci rakoviny, přičemž podporuje i léčbu této zákeřné choroby. Často bývá doporučována pro svůj vliv na dýchací soustavu, přičemž by měla snižovat i riziko bronchitidy neboli zánětu průdušek. Teoreticky se podílí také na pomalejším uvolňování histaminu.

Využití reishi

Reishi se nekonzumuje čerstvá. Poohlédnout se po ní můžete ve specializovaných obchodech, které nabízejí řadu extraktů z této houby. Ty jsou navíc často doplněny o další léčivé látky, takže lze vyzkoušet řadu z nich. Pokud se vám podaří si lesklokorku nasbírat v lesích, plodnice si je možné nasušit ve stínu, a to při teplotě do 45 °C. Následně byste je měli uchovávat na suchém a temné místě. Houby je možné rozdrtit na prášek a užívat jej tak, že ho smícháte s medem a dáte si 3× až 5× denně dvě lžičky.

Pěstování reishi

Reishi si je stejně jako třeba hlívu ústřičnou možné vypěstovat v domácích podmínkách. Potřebovat k tomu budete bukové či topolové piliny, které dáte do varných sáčků o objemu 1,5 až 2 kg a budete je vařit cca dvě hodiny, čímž je sterilizujete. Až vychladnou, učiníte do sáčku otvor, do nějž vložíte sadbu. Potom jej zavážete, učiníte další otvory a dáte do místnosti s teplotou zhruba 20 °C. Celý proces trvá dva až tři měsíce, po kterých můžete sklízet.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*