Reishi: seznamte se s „houbou nesmrtelnosti“

Latinský názov: Ganoderma lucidum

Houba Reishi

Název „reishi“ pochází z Japonska, v Číně se nazývá ling či, což znamená „houba nesmrtelnosti“. Jedná se tedy o tradiční prvek čínské lidové medicíny. V čeština se její rodový a druhový název odvíjí od vzhledu a označuje lesklorka lesklá, pojďme však postupně…

Výskyt: reishi je parazitická houba původem z Dálného východu. Vyskytuje se zejména v dubových lesích, a to i na našem území.

Popis a účinné látky: řazena je do čeledi lesklorkovitých. Její plodnice bývá velice lesklá, zároveň je vějířovitá a může dosahovat velikosti až 30 cm. Nejprve je žlutavá, v pozdějších fázích růstu tmavne. V tomto období tedy bývá hnědá, červenohnědá či nachově černá. Z účinných látek jmenujme triterpeny, polysacharidy, antioxidanty, organické germanium nebo adenosiny.

Užitečné části: používána je plodnice.

Reishi (lesklokorka lesklá) a účinky na zdraví

Název „reishi“ pochází z Japonska, v Číně se nazývá ling či, což znamená „houba nesmrtelnosti“. Jedná se tedy o tradiční prvek čínské lidové medicíny. V čeština se její rodový a druhový název odvíjí od vzhledu a označuje lesklorka lesklá. V každém případě je dle některých výzkumů skutečně účinná při léčbě mnoha neduhů. Mezi nejznámější přitom nepochybně patří hepatitida neboli zánět jater, přičemž houba celkově podporuje funkci tohoto párového orgánu. Dále by měla snižovat hladinu cholesterolu, podporovat krevní oběh, případně pozitivně působit proti trombózám.

Tradičně se uvádějí i další pozitivní účinky reishi, nicméně mnohé z nich prozatím nebyly klinicky potvrzeny, minimálně na Západě. Dle různých japonských studií však houba kladně působí na imunitu organismu, poruchy spánku anebo chronický únavový syndrom (neurastenie). Dokonce se o reishi mluví jako o účinné prevenci rakoviny, přičemž podporuje i léčbu této zákeřné choroby. Často bývá doporučována pro svůj vliv na dýchací soustavu, přičemž by měla snižovat i riziko bronchitidy neboli zánětu průdušek. Teoreticky se podílí také na pomalejším uvolňování histaminu.

Kde lesklorku sehnat? Reishi sami jen tak neseženete. Proto nezbývá, než se poohlédnout ve specializovaných obchodech, které nabízejí řadu extraktů z této houby. Ty jsou navíc často doplněny o další léčivé látky, takže lze vyzkoušet řadu z nich.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*