Acerola – zdraví prospěšná barbadoská třešeň

Latinský název: Malpighia glabra

Acerola přírodní vitamín c
Acerola

Acerolu si u nás můžete pořídit především jako prášek, který má mírně kyselou chuť. Ten můžete následně přimíchat do různých nápojů, tedy např. do ovocných čajů, džusů či šťáv, případně jej využít při přípravě smoothie, vše ale postupně….

Výskyt: acerola je jiný název pro rod malpígie, který obsahuje zhruba 40 druhů rostlin. Nás však bude na tomto místě zajímat pouze malpígie lysá. Ta původně rostla ve Střední a Jižní Americe a dařilo se jí i v některých karibských oblastech, včetně Barbadosu (odtud ostatně název barbadoská třešeň pro plod). Dnes se pěstuje i v jiných oblastech, a to především v teplém klimatu.

Popis a účinné látky: acerola je keř či stromek, který může dorůstat do výšky 6 metrů. Listy mají řapíky a jsou vejčitě eliptické i podlouhlejší a kopinaté. Květy disponují růžovou či červenou barvou a plody jsou červené kulovité peckovice, které připomínají naše třešně. Právě ty obsahují velké množství účinných látek, a to zejména vitamín C. Nalezneme v nich však rovněž další vitamíny (A, B či E), minerální látky (především draslík) a flavonoidy.

Užitečné části: používán je plod.

Acerola jako úžasný zdroj vitamínu C

Plody aceroly se často nazývají rovněž acerola, takže se pro zjednodušení budeme držet této terminologie. V každém případě obsahují mnohonásobně více vitamínu C než u nás běžně dostupné citrusy jako např. pomeranče. Díky tomu působí opravdu kladně na metabolismus organismu a zároveň zvyšují jeho imunitu. Acerolu je vhodné konzumovat i v případě různých běžných obtíží, z nichž můžeme jmenovat nachlazení nebo kašel.

Tyto plody bývají doporučovány také pro pozitivní působení na trávící soustavu, přičemž dokážou pomoci i při průjmech. Acerola má navíc zajímavé antioxidační účinky, takže efektivně bojuje s volnými radikály a zmínit musíme také výhody pro sportovce, totiž kladný vliv na svalovou hmotu, únavu a nedostatek energie. Mluví se rovněž o příznivých účincích na srdeční onemocnění či krevní oběh a někdy je uváděna i v souvislosti s prevencí rakoviny.

Lze si acerolu pořídit i v ČR?

Acerolu si u nás můžete pořídit především jako prášek, který má mírně kyselou chuť. Ten můžete následně přimíchat do různých nápojů, tedy např. do ovocných čajů, džusů či šťáv, případně jej využít při přípravě smoothie. Samozřejmě ho lze ale použít i v kombinaci s jogurty nebo zmrzlinou. V každém případě si můžete zakoupit acerolu ještě v dalších formách, a to např. ve šťávách či různých čajových směsích, které jsou i díky ní velmi zdravé.

Pěstování aceroly u nás. Je to možné?

V Česku můžete sehnat i semena aceroly. Ta je nutní namočit na den až dva do vody a následně umístit do substrátu cca 1 cm pod zem. Doba klíčení přitom trvá měsíc až měsíc a půl. Problémem však je, že vzhledem ke svému výše zmíněnému výskytu preferuje opravdu teplé počasí. Zima jí tedy nedělá dobře a díky výšce je problematické i umístění v domě či bytě. Navíc lidem, kteří ji zkoušeli pěstovat, mnohdy nezaplodila, takže v našich podmínkách se jí opravdu příliš nedaří.

  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*