Leknín bílý – okrasná vodní rostlina, má ale i zajímavé účinky zdraví

Latinský název: Nymphaea alba

Leknín byl uctíván již ve starověkém Egyptě
Leknín bílý

Leknín byl uctíván již ve starověkém Egyptě, a to nejen pro svůj překrásný vzhled. Byl zde mj. považován za symbol života. Oddenek a květy obsahují ostatně mnoho účinných látek, díky kterým mají zajímavý vliv na lidský organismus, vše ale postupně…

Výskyt: leknín bílý roste na velké části evropského kontinentu (od severu k jihu i od západu k východu), ale také v severní Africe nebo v západní a jižní Asii. Tato vodní rostlina se divoce vyskytuje také v České republiky, patří ale mezi ohrožené druhy, takže ji chrání zákon.

Popis a účinné látky: leknín bílý je rostlina z čeledi leknínovitých. Zakořeňuje ve vodních plochách a jeho listy jsou dlouze řapíkaté a palistnaté. Květy jsou mnohočetné, kalich zelený, kališní lístky uvnitř bílé a zvnějšku zelené a blizny žluté. Tato vodní rostlina kvete téměř po celé léto. Plodem je dužnatá tobolka, která se na rozdíl od listů a květů objevuje pod hladinou. Z účinných látek jmenujme alkaloidy jako nufarin, případně glykosidy jako nymfalin.

Užitečné části: používán je oddenek a květy.

Léčivé účinky leknínu bílého

Leknín byl uctíván již ve starověkém Egyptě, a to nejen pro svůj překrásný vzhled. Byl zde mj. považován za symbol života. Oddenek a květy obsahují ostatně mnoho účinných látek, díky kterým mají zajímavý vliv na lidský organismus. Předně působí jako účinné sedativum, potlačují tedy vliv CNS (centrální nervové soustavy). Proto rostlina uvolňuje, zklidňuje, snižuje pocity strachu, zpomaluje dech a může účinkovat i při dlouhodobých potížích s nespavostí.

Leknín bílý bývá někdy doporučován i jako kardiosedativum, což znamená, že může účinkovat při bušení srdce anebo srdeční arytmii. Navíc funguje také při epilepsii jako tzv. antiepileptikum. Ba co víc, leknín byl údajně ve středověku využíván mnichy a jeptiškami, kteří žili v celibátu. Kromě výše zmíněných účinků totiž působí také jako anafrodisiakum, tedy proti pohlavní předrážděnosti, jež může být u některých lidí nezanedbatelným problémem.

Upozorňujeme: obsažené látky v leknínu bílém mohou působit mírně toxicky a halucinogenně. Navíc nejsou účinky této vodní rostliny zatím příliš prozkoumány, takže by neměla být využívána dlouhodobě a úplně vyhnout se jí musí děti, těhotné a kojící ženy. V každém případě byste leknín raději neměli zkoušet bez porady s lékařem.

Jak leknín bílý využít?

Z výše uvedených řádků je patrné, že ač leknín bílý není pouze okrasnou vodní rostlinou, jeho používání není úplně neproblematické. Připravuje se z něj sice nálev, tinktura či extrakt, v obchodech je ale neseženete. Musíte si je tedy připravit doma (ovšem s vědomím rizik a raději po konzultaci s odborníkem). Na druhou stranu si lze pořídit sušené květy či extrakt z příbuzného leknínu modrého, který rovněž dokáže zklidňovat a má i další pozitivní účinky.

Recept na nálev z leknínu bílého: 2 až 5 g sušených květů zalijete 2 až 4 dcl vroucí vody. Přikrytý nálev necháte zhruba čtvrt hodiny louhovat.

Pěstování leknínu bílého

Leknín bílý nezklidňuje pouze vzhledem k obsahu účinných látek, ale také díky krásnému vzhledu. Proto je ostatně nedílnou součástí mnoha zahradních, parkových i zámeckých jezírek. Obecně se mu přitom daří ve stojatých a mírně tekoucích vodách. Jak už jsme ale zmínili, ve volné přírodě jde o rostlinu chráněnou. V našich podmínkách si ji ale můžete vypěstovat. Lekníny se nejprve vysazují do větších košů se štěrbinami, které jsou následně dány do pevných nádob. Přesazují se na jaře, protože nesmí přemrznout a vyžadují teplejší vodu. Její hloubka přitom musí činit 50 až 150 cm.

  • 7
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*